Berlínská stanice ACPT ohlásila čtvrté letošní mládě ary škraboškového. Dala mu jméno Marcus

ACTP - mláďata ary škraboškovéhoUVNITŘ VIDEO – Odchov čtvrtého ary škraboškového od začátku letošního roku oznámilo berlínské Sdružení pro ochranu ohrožených papoušků (ACTP). Mládě, které dostalo jméno Marcus podle brazilského ochránce přírody Marcuse Viniciuse Romera, jenž nedávno pracovně pobýval v ACTP, se vylíhlo již 21. března, stanice však oficiální oznámení o novém přírůstku oddalovala do doby, než bude moci vyloučit případné zdravotní komplikace vzácného ary. „Úspěšné vylíhnutí čtvrtého mláděte za letošní rok je velmi vítanou zprávou pro ary škraboškové a jejich záchovný program,“ oznámilo ACTP na své oficiální stránce na Facebooku.

Snímky líhnutí čtvrtého mláděte se neoficiálně objevily již během letošního setkání českých chovatelů v Kozovazech, tehdy však nešlo o informaci určenou ke zveřejnění. Čtvrté letošní mládě ary škraboškového se v ACTP vylíhlo krátce poté, co dvě loni odchovaná mláďata jménem Carla a Tiango zamířila do brazilského chovného zařízení Nest v Sao Paulu, aby rozšířila tamní chov kriticky ohrožených papoušků. Jejich potomci mají být mezi ary škraboškovými, kteří budou po roce 2021 vypuštěni zpět do volné přírody. Papoušci ovšem neputovali jen z Německa do Brazílie, ACTP získala od brazilské strany jiného nepříbuzného aru škraboškového, který má geneticky obohatit berlínský chov.

Loro Parque už žádného aru škraboškového nemá

ACTP letos ohlásila vylíhnutí už tří mláďat arů škraboškových. „Tři starší mláďata jsou nyní plně opeřena a jsou na dobré cestě k samostatnosti,“ uvedlo sdružení ve zprávě o čtvrtém letošním přírůstku. Berlín tak zatím letos drží v odchovu arů škraboškových krok s nejpočetnějším chovem těchto papoušků na světě, katarskou záchrannou stanicí Al Wabra, jež tento týden ohlásila vylíhnutí šestého letošního mláděte. Kvůli potížím s oplozeností vajec obě záchranná centra spoléhají na umělou inseminaci samic. Ary škraboškové vedle těchto dvou zařízení odchovává už jen brazilská stanice Nest, jež ohlásila vylíhnutí jednoho mláděte na sklonku loňského roku.

K TÉMATU: Úspěšný začátek chovné sezóny v berlínském ACTP: tři nová mláďata ary škraboškového

Naopak žádného aru škraboškového už nevlastní největší papouščí park na světě, Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife. Jeho chovnou skupinu si před časem vyžádala brazilská vláda a parku ponechala jen jedinou samici, první odchované mládě v Loro Parque, která však nedávno uhynula. V Loro Parque se tak návštěvníci s tímto v přírodě vyhubeným papouškem již nesetkají. Mimo ACTP, Al Wabru a Nest vlastní ary škraboškové ještě jeden soukromý chovatel ve Švýcarsku. O dalších ptácích se veřejně neví, podle bývalého kurátora Loro Parque Tonyho Silvy, který ary škraboškové v tomto zařízení poprvé odchoval, je však možné, že ještě někde v zajetí žijí, aniž by se o nich vědělo. Celosvětová populace arů škraboškových dosáhla 100 jedinců.

Úvodní foto: ACTP

Předchozí článek

Nevídaný úspěch sbírky na záchranu latamů a neofém na Tasmánii: přes milion korun za tři dny

Dálší článek

Ľubica Nečasová: Žakové podle mě nejsou vhodní na domácí mazlíčky

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější