Úspěšný začátek chovné sezóny v berlínském ACTP: tři nová mláďata ary škraboškového

Mláďata arů škraboškovýchVelkým chovatelským úspěchem zahájilo letošní chovnou sezónu berlínské Sdružení pro ochranu ohrožených papoušků (ACTP). Jako vůbec první na světě ohlásilo první přírůstky u kriticky ohrožených arů škraboškových, kteří jsou od roku 2000 ve volné přírodě považováni za vyhubené a v zajetí přežívá necelá stovka ptáků. ACTP se podařilo uměle vylíhnout tři mláďata a navázat tak na úspěšný loňský rok, kdy odchovalo dva ary škraboškové, samečka Tianga a samičku Carlu. Celkový počet arů škraboškových v tomto zařízení tak stoupl na 12 a vyrovnal se chovné populaci v brazilském zařízení Nest v Sao Paulu, s nímž ACTP úzce spolupracuje na projektu návratu ary škraboškového do volné přírody.

Nejvíc arů škraboškových chová katarská záchranná stanice Al Wabra, která v minulosti skoupila ptáky z filipínské farmy Antonia de Diose a od soukromého chovatele ze Švýcarska. Momentálně vlastní na 70 ptáků a každoročně je rozmnožuje, nicméně po nedávném náhlém úmrtí majitele stanice Sauda bin Mohammeda Al-Thaniho není jasné, zda si všechny ponechá. Rovněž Al Wabra spolupracuje s brazilskou vládou na projektu návratu ary škraboškového do volné přírody, část ptáků věnovala brazilskému chovnému zařízení Nest. Nejvíce jich však do Brazílie putovalo z Loro Parque Tenerife, kde nezůstal žádný chovný pár. V minulosti přitom Loro Parque tyto papoušky také úspěšně odchovával.

Loňský odchov arů škraboškových v berlínském ACTP: sameček Tiango a samička Carla (Foto: ACTP)
Loňský odchov arů škraboškových v berlínském ACTP: sameček Tiango a samička Carla (Foto: ACTP)

Všichni arové jsou naši, tvrdí brazilská vláda

Brazilská vláda si činí nárok na všechny ary škraboškové chované v zajetí, ten však z majitelů arů škraboškových uznávají pouze Loro Parque Tenerife, katarská Al Wabra a berlínské ACTP. Naopak soukromý chovatel ve Švýcarsku, který tyto ptáky v minulosti rovněž odchoval a nabízí je k prodeji, nárok Brazilců odmítá. Projekt návratu arů škraboškových do volné přírody počítá s tím, že v regionu Bahia na severovýchodě Brazílie budou postupně od roku 2021 vypouštěni mladí ptáci odchovaní v zajetí od chovných párů dovezených do brazilského chovného zařízení Nest a později i do nové chovné stanice na farmě přímo v Bahii. S vypouštěním se nezačne dříve, než celosvětový počet arů škraboškových chovaných v zajetí dosáhne 150 exemplářů.

K TÉMATU: Katar i Berlín hlásí první mláďata arů škraboškových v roce 2014

Už letos by mohl počet nejvzácnějších papoušků na světě překročit magickou stovku. Záleží však na tom, jak se bude dařit chovným párům v Al Wabře a Sao Paulu. Brazilská chovná stanice zaznamenala první úspěch po mnoha letech na sklonku loňského roku. V prosinci se zde vylíhla dvě mláďata, která by mohla tvořit základ budoucí populace volně žijících arů škraboškových. Všechna tři chovná zařízení postupně plánují umožnit části chovných párů inkubovat vejce a odchovávat mláďata přirozeným způsobem. Nyní jsou veškerá vejce odebírána do líhní, aby se eliminovalo jakékoli riziko úhynu zárodků či malých mláďat. Ruční odchov ale ptákům nezajistí všechny potřebné látky pro co nejlepší vývoj jejich organismu.

Úvodní foto: ACTP

Předchozí článek

Na návštěvě únorové ptačí burzy ve Zwolle, největší akce svého druhu v Evropě

Dálší článek

Nestory kea na Novém Zélandu ohlídá GPS, vědci chtějí zmírnit jejich destruktivní hrátky

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější