Katar i Berlín hlásí první mláďata arů škraboškových v letošní chovné sezóně

Ara škraboškovýUVNITŘ VIDEO – Dvě největší chovné stanice arů škraboškových mimo Brazílii, katarská Al Wabra a berlínské Sdružení pro ochranu ohrožených papoušků (ACTP), oznámily první letošní odchovy těchto nejvzácnějších a v přírodě vyhynulých papoušků. V Berlíně se vylíhlo první mládě 6. dubna. Jde o samečka, kterého chovatelé pojmenovali Tiago. O dva dny později se vylíhla samička, která nese jméno Carla. Obě mláďata se vylíhla v umělé líhni a jsou dokrmována ručně. Rodičovský pár měl ale možnost alespoň několik dní pečovat o vajíčka. Přirozený odchov však stanice nechtěla riskovat.

„Samozřejmě se budeme snažit rozmnožit ary škraboškové i přirozenou cestou. Jde ale o dlouhodobější cíl, který je předpokladem pro návrat tohoto druhu do volné přírody. Nicméně, protože u většiny dospělých ptáků nevíme, jak by se vypořádali s péčí o mláďata, z bezpečnostních důvodů je odebíráme a odchováváme ručně,“ vysvětlili zástupci ACTP na svojí oficiální stránce na Facebooku. „V blízké budoucnosti ale plánujeme nahradit jednu snůšku vajec arů škraboškových vejci od arů marakán. Pokud se jim podaří odchovat malé marakány, dostanou příležitost postarat se i o vlastní vajíčka.“ Ary marakány jsou nejbližší příbuzní arů škraboškových, ve volné přírodě oba druhy obývaly stejné biotopy.

Al Wabra také sází na umělý odchov

Pro umělý odchov arů škraboškových hovoří podle ACTP také fakt, že některá mláďata potřebují aktivní podporu při líhnutí, kterou jim rodiče nemusí být schopni poskytnout. „Protože v současné době existuje na celém světě asi jen 100 exemplářů těchto papoušků, chceme u každého oplozeného vejce předejít jakémukoli riziku,“ dodalo berlínské chovatelské sdružení, jenž v chovu vzácných a kriticky ohrožených druhů začalo využívat možnosti umělého oplodňování samic. K inseminaci sáhla i katarská Al Wabra, momentálně největší chovné zařízení arů škraboškových na světě. Loni se jí podařilo odchovat dvě mláďata z vajec, jenž byla oplozena inseminací.

K TÉMATU: Brazílie se chystá na vypouštění arů škraboškových: získala ptáky z Německa a Loro Parque

Letošní chovnou sezónu ale Al Wabra zahájila líhnutím mláděte z vejce, které bylo oplozeno přirozenou cestou. „O Velikonoční neděli v 10:45 se vylíhnul první ara škraboškový letošní sezóny,“ uvedla Al Wabra na svém oficiálním profilu na Facebooku a přidala několik fotografií líhnutí, při kterém chovatelé museli mláděti asistovat. Katarská chovná stanice je hlavním motorem projektu návratu ary škraboškového do volné přírody, společně s Loro Parque Tenerife věnovala několik ptáků brazilskému chovnému středisku Nest v Sao Paulu, odkud se mají arové později přesunout na farmu Concordia v brazilském regionu Bahia, přirozeném biotopu arů škraboškových.

Úvodní foto: ACTP

Předchozí článek

Aucklandská zoo zachránila mládě kakapa sovího z volné přírody. Ukáže ho návštěvníkům

Dálší článek

Veterinární poradna: Může se papoušek nakazit od člověka? Co s loupajícím se zobákem?

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější