Aucklandská zoo zachránila mládě kakapa sovího z volné přírody. Ukáže ho návštěvníkům

Kakapo soví z Zoo AucklandUVNITŘ VIDEO – Vzácnou příležitost vidět na vlastní oči mládě kakapa sovího, které bylo odebráno z hnízda ve volné přírodě, budou mít od května návštěvníci zoologické zahrady Auckland na Novém Zélandu. Kakapo pojmenovaný Heather One podle své matky Heather, pochází z ostrova Little Barrier Island. Samice měla snůšku dvou vajec, z nichž jedno se tým na zachování kakapů sovích rozhodl odebrat do umělé líhně, protože ve volné přírodě zpravidla nepřežijí obě mláďata. Mladší sourozenec obvykle hyne kvůli nedostatku potravy, což by bylo v tomto případě velmi pravděpodobné, protože v dané lokalitě se neurodil dostatek plodů rimu, jimiž se samice v době hnízdění živí.

Případ mláděte Heather One vzbudil velkou pozornost novozélandských médií, protože vejce bylo letecky přepraveno z Little Barrier Island do centra pro zachování kriticky ohrožených druhů v Zoo Auckland, přičemž samotný transport si vyžádal velmi pečlivou přípravu, aby vejce nevychladlo. Vejce z Little Barrier Island bylo odebráno 21 dní od snesení, inkubační doba je u kakapů 30 dní. Ranger Glen Greaves, který vejce z hnízda odebral, musel počkat, až se samice v noci vydá za potravou, aby ji nevyrušil. Poté vejce umístil do přenosného inkubátoru umístěného v nádobě z polystyrenu, vystlané silnou vatou a vrtulníkem jej dopravil na 80 kilometrů vzdálenou chovnou stanici na Codfish Island.

Pomůže mládě sehnat nové sponzory?

K odebrání jednoho vejce došlo i z toho důvodu, že ochránci mají negativní zkušenost s většími snůškami kakapů. Pokud jde o dvě a více vajec, často dochází k jejich poškození – zejména u samic, které hnízdí poprvé jako Heather. Kakapo soví je totiž nejmohutnější a nejtěžší druh papouška, váží okolo tří kilogramů a pokud samice zahřívá více než jedno vejce, mohou se tlakem sama o sebe poškodit. Vejce odebrané od samice Heather na Little Barrier Island nemělo být původně vylíhnuto uměle, vědci jej původně chtěli podložit některé ze zkušených samic v rezervaci Codfish Island. Nakonec se ale rozhodli pro umělý odchov v aucklandské zoo.

K TÉMATU: První mládě kakapa sovího po třech letech se vylíhlo ze „záplatovaného“ vajíčka

Vystavením mláděte vzácného papouška totiž může projekt na záchranu kakapů sovích přitáhnout pozornost veřejnosti i případných dárců, na jejichž finanční pomoci je existenčně závislý. Zvláště poté, co novozélandská vláda kvůli úsporám omezila dotace na tento projekt a snížila počet lidí, kteří se na něm mohou podílet na plný úvazek. Kakapů sovích žije ve volné přírodě a ve speciálních záchranných centrech na Novém Zélandu jen okolo 130. Letošní hnízdění je první po tříleté přestávce, kdy papoušci nešli ani do toku, protože na ostrovních rezervacích, kde žijí, se neurodily plody rimu nezbytné pro krmení mláďat.

Na videu je další letošní mládě kakapů sovích, Lisa One:

Úvodní foto: Kakapo Recovery Team/Zoo Auckland

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 18. až 20. dubna 2014

Dálší článek

Katar i Berlín hlásí první mláďata arů škraboškových v letošní chovné sezóně

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější