Nestory kea na Novém Zélandu ohlídá GPS, vědci chtějí zmírnit jejich destruktivní hrátky

Nestor kea v horáchÚspěšné testy nové odolnější monitorovací jednotky GPS na volně žijících papoušcích nestorech kea na Novém Zélandu oznámili vědci z Univerzity v Aucklandu. Ochránci přírody je požádali, aby vyvinuli takovou monitorovací jednotku, kterou by všeteční ptáci se silným zobákem nedokázali jednoduše zničit. Monitorování nestorů kea má pomoci zabránit škodám, které tito papoušci páchají na automobilech a různých technických zařízeních v horských oblastech Nového Zélandu. Zásah proti keům si vyžádali především lesníci, jimž papoušci likvidují drahou techniku. Nestor kea je považován za nejinteligentnějšího papouška světa, velmi rád řeší různé rébusy a demontuje všelijaká zařízení.

Své o tom ví i turisté, kteří se s nestory setkali v některém z národních parků Nového Zélandu. Keové dokáží odmontovat různé součástky z aut, nebo ukrást z otevřeného vozu peněženku. V chatových oblastech se zase nezřídka slaňují komínem do domů, aby zde hledali něco na zub. Rádi se pohybují v hejnech a navzájem „špičkují“, co všechno dokáží zničit. Skupinky nestorů bývají opravdu hodně destruktivní a ochránci přírody na Novém Zélandu jim proto už zkušebně v některých oblastech staví speciální hřiště, kde by se ptáci dostatečně zabavili a neničili lidem auta či obydlí. Kromě hřišť má nyní pomoci i monitorovací systém GPS, díky němuž budou mít vědci dokonalý přehled o tom, kde se keové zdržují a zda se neblíží k nějakému parkovišti nebo lesnické technice.

Jen dva ptáci si dokázali GPS sundat

Erin Kennedy, George Perry a Todd Dennis z aucklandské univerzity společně s Joshuem Kempem a Coreym Mosenem z katedry ochrany přírody podle serveru RedOrbit.com odchytili 14 divokých nestorů kea a připevnili jim na záda batůžky s přístroji GPS. Jednotka váží 19 gramů a je ukryta v pevném obalu, který je velmi odolný proti narušení. Výsledky testů dopadly nad očekávání dobře. Až na dva jedince vědci po týdnu zachytili signál od všech monitorovaných nestorů kea. Dvěma ptákům se podařilo zařízení z těla odstranit, a to dokonce za kratší dobu než jednu hodinu. Další dva ptáci s GPS odlétli dál, než bylo monitorované území, a vědcům tak zmizeli z dosahu. Zbylým 10 ptákům vědci přístroje opět odebrali, aby zkontrolovali, zda je papoušci nepoškodili a zda normálně fungují.

K TÉMATU: „Zlobivým“ nestorům kea postavili na Novém Zélandu hřiště, aby neničili auta lesníkům

Nic však nenasvědčovalo tomu, že by se s GPS cokoli stalo. Zaznamenaná data vědci stáhli a analyzovali, kde všude se nestorové po celý týden pohybovali. Dokonce mohli říci, kdy ptáci letěli, kdy se naopak pohybovali po zemi, a kdy se krmili. Záznamy nejsou důležité jen pro omezení škod, které keové páchají na autech a další technice, ale i pro lepší pochopení jejich sociálních vztahů. „Existuje mnoho ohrožených druhů papoušků a pochopení jejich chování a vývoje by mohlo pomoci zachránit je před vyhynutím,“ míní autoři projektu. Data z GPS zajistí informace o přírodních stanovištích papoušků, jejich migračních cestách či lokalitách, kde dochází ke střetům s lidmi.

Úvodní foto: Wikimedia Commons/Michael Harsch, Harschism

Předchozí článek

Úspěšný začátek chovné sezóny v berlínském ACTP: tři nová mláďata ary škraboškového

Dálší článek

Jak dokrmujeme žaky: Odběry krve a návštěvy Zverimixu v Šumperku a Mohelnici

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější