„Zlobivým“ nestorům kea postavili na Novém Zélandu hřiště, aby neničili auta lesníkům

Nestor keaUVNITŘ VIDEO – Nezvyklý pokus, jak odlákat pozornost všetečných papoušků nestorů kea od zaparkovaných automobilů lesníků, zvolili ochránci přírody v oblasti St Arnaud na Novém Zélandu. Postavili jim speciální hřiště s mnoha prolézačkami a rébusy, které by je mohly zabavit a zabránit tak demolování aut a dalších zařízení. Ojedinělý projekt, první svého druhu na Novém Zélandu, dostala na starosti Andrea Goodmanová z organizace Kea Conservation Trust, jež se zabývá ochranou nestorů kea. Goodmanová má za úkol pracovat s lidmi, jimž nestoři kea způsobují škody. Obvykle navštěvuje místa, kde dochází ke konfliktům mezi nestory kea a lidmi a dává lidem různá doporučení.

Za několik málo týdnů, po které Goodmanová pracovala ve své nové funkci na poloviční úvazek, stačila mluvit s lidmi z oblastí Murchison, Takaka, údolí Motueka, Marahau a St Arnaud. Nakonec se rozhodla, že pro stavbu unikátního hřiště pro nestory kea zvolí oblast St Arnaud, konkrétně polesí Nelson, v němž keovém způsobují velké potíže místním těžařům dřeva. Papoušci pravidelně likvidují jejich techniku a automobily. Projekt hřiště se zalíbil několika sponzorům Kea Conservation Trust, takže společnost Natureland, Zoo Wellington a Willowbank přímo věnovaly konkrétní hračky na vybavení tohoto hřiště, informoval regionální deník The Nelson Mail.

Hřiště zaplatili sponzoři

Místo, kde bylo hřiště instalováno, je pod neustálou kontrolou kamer se senzory pohybu. Díky nim bylo možné zaznamenat první návštěvy nestorů kea, jimž se zjevně zařízení zalíbilo. Pozadu nezůstávají ani lesníci, kteří odlákávají key rozházenými zbytky potravy, blokováním různých otvorů v automobilech a drátováním hadiček. „Hlavní je, že lidé už vědí, kam se mohou obrátit v případě, že mají s nestory kea problémy,“ míní Goodmanová. Ona sama s nestory kea pracovala již v minulosti a má magisterský titul v oboru ekologie a postgraduální diplom v managementu volně žijících živočichů. Kvůli keům se dokonce s celou rodinou přestěhovala do údolí Motueka ve St Arnaud.

K TÉMATU: Neuvěřitelně inteligentní nestor kea: dokáže klacíkem zneškodnit past na lasice

Andrea Goodmanová je sice specialistkou Kea Conservation Trust, platí ji ale Odbor ochrany přírody a zoologická a botanická zahrada v Cincinnati. „I přes škody, které kea může způsobit, mu lidé obvykle nechtějí ublížit. Keové jsou zvláštní ptáci,“ říká Goodmanová. Na Novém Zélandu momentálně žije asi pět tisíc těchto papoušků, označovaných za nejinteligentnější zástupce celého kmene. V minulosti jich ovšem byly stovky tisíc, než je začali pronásledovat farmáři kvůli napadání ovcí. Nestorům kea totiž zachutnaly podkožní zásoby tuku na hřbetech ovcí a napadali kvůli nim zvířata. Situace dospěla do tak kritického bodu, že nestorové kea byli téměř vyhubeni. Nyní jsou chráněni zákonem.

 

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 17. až 19. října 2014

Dálší článek

Nový výzkum přirovnává úroveň sociálních vztahů papoušků k primátům a delfínům

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější