Zlínská zoo zrušila chov arů araraun a zelenokřídlých, chce se soustředit na vzácnější druhy

Ara ararauna ve voliéřeUVNITŘ VIDEO – O dva druhy velkých arů je od letošního roku chudší kolekce papoušků ve zlínské zoologické zahradě. Zoo se rozhodla ukončit chov nejrozšířenějších zástupců rodu a zároveň komerčně nejprodávanějších arů araraun a arů zelenokřídlých. „Zaměřujeme se nyní na chov ohrožených, méně chovaných nebo EEP druhů (ara vojenský, ara arakanga, ara hyacintový),“ řekl serveru Ararauna.cz inspektor chovu ptáků Zoo a zámku Zlín – Lešná Václav Štraub. Už dříve se arů araraun zbavila i pražská zoologická zahrada, která je věnovala do stálé expozice Klubu přátel exotického ptactva (KPEP) v Botanické zahradě Univerzity Karlovy v Praze na Albertově.

Ve zlínské zoo bylo možné do letošní sezóny spatřit ve velké průchozí voliéře pět druhů velkých arů. Kromě araraun a zelenokřídlých také ary arakangy, ary vojenské a ary hyacintové. Zejména poslední jmenovaný druh nyní ve Zlíně výrazně posiluje zastoupení (zatím poslední jedinec přibyl do chovu v polovině září). „Jeden pár nám letos dokonce zahnízdil, i když měl čistou snůšku. Paradoxně to byl pár, který byl z našeho pohledu nejméně perspektivní, protože ho tvoří slepý samec a imprintovaná (ochočená) samice,“ prozradil Václav Štraub. Ary arakangy a ary vojenské se ve Zlíně daří už pravidelně odchovávat.

Arakangy letos zoo prodala i soukromníkům

Arakangy si zlínská zoo dovezla od partnerské zoologické zahrady v Mexiku, má tedy unikátní ptáky se zajímavou „krví“. V českých chovech se totiž obvykle vyskytují jedinci odchovaní v tuzemsku, případě dovezení z Loro Praque Tenerife nebo sousedních zemí střední a západní Evropy. Letos zlínská zoo uvolnila větší počet vlastních odchovů arakang pro soukromé chovatele v Česku. Zájem o ně byl obrovský – právě kvůli „jiné krvi“. Arakang se v Česku sice chovají už stovky párů, ptáky odchované od rodičů přímo z Mexika má ale málokdo.

K TÉMATU: Nejzajímavější zoo pro „papouškáře“? Praha, Ostrava, Zlín, Ústí a Bošovice

Také ary vojenské si zahrada dovezla přímo z Mexika a stejně jako u arakang jde o větší, mexickou formu. Letos od nich odchovala tři mláďata (u arakang dvě, u araraun tři). Kromě velkých druhů arů mají ve zlínské zoo také středně velké zástupce rodu – ary rudobřiché. Letos v lednu zahrada získala jednoho chovného samce tohoto druhu.

Úvodní foto pro Ararauna.cz: Ivana Dvorská

Předchozí článek

Český klub chovatelů agapornisů odmítá kritiku organizátorů Exoty Olomouc

Dálší článek

V holandském Leidenu sčítají zdivočelé alexandry malé. Na krk jim pověsili „známky“

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější