UVNITŘ VIDEO – Obyvatelé holandského města Leiden pomáhají vědcům z tamního Ústavu věd o životním prostředí monitorovat pohyb zdivočelých alexandrů malých. Tento původem asijský papoušek obývá celou řadu evropských měst a jako invazní druh se v nich i pravidelně rozmnožuje. Přímo v Leidenu, který tvoří společně s Oegstgeestem, Leiderdorpem, Voorschotenem, Valkenburgem, Rijnsburgem a Katwijkem aglomeraci o více než čtvrt milionu obyvatel, žije téměř 900 alexandrů malých. Pětaosmdesát z nich vědci postupně odchytili a označili je viditelnou známkou podobnou té, jakou nosí psi.
Umělohmotný žeton s výraznou číslovkou nosí alexandři připevněný na krku. „Každá známka má jedinečnou kombinaci čísel, podle které můžeme snadno identifikovat konkrétního ptáka,“ vysvětluje vedoucí projektu Roland Jonker. Na sčítání se podílí Centrum pro enviromentální vědy při Leidenské univerzitě, internetový portál CityParrots.org a web Waarneming.nl, který shromažďuje informace o ornitologických pozorováních v Holandsku. Právě jeho prostřednictvím mohou obyvatelé Leidenu vkládat na internet vlastní pozorování značených papoušků s přesným místem výskytu, datem sledování a odečtenou značkou.
Podobně monitorují i kakaduy v Sydney
Projekt má i vlastní stránku na Facebooku, kde se objevují odkazy na pozorování z webu Waarneming.nl, ale i spousty fotografií papoušků s cedulkami. Monitoring alexandrů malých v Leidenu začal v roce 2013. Během prvního roku se podařilo řadu ptáků opakovaně pozorovat na místech, kde byli odchyceni a byla jim nasazena známka. Cílem vědců je přesněji a lépe odhadnout velikost populace těchto papoušků v Leidenu, jakého se dožívají věku, kde se pohybují a jak se chovají. „Zdá se, že ptákům známky nijak nevadí. Nepozorovali jsme u nich snižování hmotnosti nebo poranění na krku, kde mají upevněny známky, nebo kdekoli jinde na těle,“ konstatují vědci.
K TÉMATU: Obyvatelé Sydney pomáhají sčítat kakaduy žlutočečelaté přes aplikaci pro iPhone
Značená by měla být asi desetina celkové populace alexandrů malých v Leidenu. Organizátoři sčítání si pochvalují, že veřejnost se do projektu zapojuje velmi aktivně. Podobným způsobem postupovali i vědci v australském Sydney, kde se pomocí viditelných čísel umístěných na křídlech sčítají kakaduové žlutočečelatí. Také v tomto případě hraje důležitou roli spolupráce s veřejností, která může jednotlivá pozorování hlásit pomocí aplikace v chytrých telefonech a zjišťovat, kde se pták, jehož pozorování nahlásili, dříve pohyboval a kdy a kde byl odchycen a označen monitorovacím číslem.
Úvodní foto: Facebook.com/parkietopnummer