Ptačí chřipka H5N8 dorazila do Německa, Nizozemí a Británie. Čeští chovatelé se mají mít na pozoru

jeřábiHned tři evropské země zaznamenaly od začátku listopadu výskyt ptačí chřipky typu H5N8 u drůbeže. Nákaza se objevila v Německu, Nizozemí a Velké Británii. Česká Státní veterinární správa již v polovině října varovala před ptačí chřipkou typu H5N1, kterou odhalili ruští veterináři ve dvou hospodářstvích s kuřaty, husami a kachnami v obcích Dolgovo a Ilinsky na ruském Dálném Východě. Nyní se riziko nákazy českých chovů drůbeže, ale i exotických ptáků, rapidně zvýšilo. Obavu mají i další evropské země, proto dnes v Bruselu mimořádně zasedá Veterinární výbor, který projednává opatření ve vztahu k Německu, Nizozemí a Británii.

Na stole je ale i strategie, která by měla zabránit dalšímu šíření nákazy v celé Evropské unii. „Státní veterinární správa opět upozorňuje chovatele, v souvislosti s výskytem ptačí chřipky v Německu, Nizozemí a Británii, na nutnost chránit drůbež před vlivy vnějšího prostředí, zejména před kontakty s volně žijícími ptáky,“ upozornil mluvčí správy Josef Duben. Varování se týká i chovatelů exotického ptactva, které se může ve venkovních voliérách dostat do kontaktu s volně žijícími ptáky – přenašeči. „Hlavní zásadou je bránit chovy před kontaktem s volně žijícími, zejména migrujícími ptáky a podávat krmení i napájení na chráněných místech,“ dodal Josef Duben.

Češi mají připraven pohotovostní plán

Státní veterinární správa je podle mluvčího na případný výskyt viru H5N8 v České republice připravena. „Pro případ výskytu aviární influenzy na našem území máme zpracovaný pohotovostní plán pro zdolávání této nákazy, který je stále vylepšován. Například letos bylo opět organizováno za tímto účelem simulační cvičení,“ uvedl mluvčí. „Základním preventivním opatřením je u nás tzv. systém včasného varování v chovech drůbeže, kdy jsou chovatelé povinni hlásit místně příslušné krajské veterinární správě každou podezřelou změnu v chovech drůbeže, zejména pokles v příjmu potravy a vody, pokles v produkci vajec a zvýšené úhyny. Při nálezu většího počtu uhynulých volně žijících ptáků se taktéž provádí vyšetření.“

K TÉMATU: Státní veterinární správa varuje české chovatele před ptačí chřipkou z Ruska

V Německu se ptačí chřipka objevila 5. listopadu v hospodářství s chovem výkrmových krůt v obci Heinrichswalde, ve spolkové zemi Meklnbursko-Pomořansko. Na farmě se nacházelo zhruba 31 tisíc krůt. Od 1. listopadu jich uhynulo 1 880. Německé úřady neprodleně přijaly opatření: Kolem ohniska bylo vymezeno ochranné pásmo a pásmo dozoru a 6. listopadu začalo v ohnisku utrácení a neškodné odstraňování drůbeže. Na hospodářstvích nacházejících se v ochranné zóně kolem ohniska probíhá také utrácení a neškodně odstraňování veškeré drůbeže. V sousedním Nizozemí prokázali nákazu 16. listopadu v hospodářství s chovem nosnic Hekendorp v obci Oudewater v provincii Utrecht.

Mapa výskytu ptačí chřipky H5N8 v Evropě. Červenými body jsou zakreslena místa odhalení nákazy. (Zdroj: Státní veterinární správa)
Mapa výskytu ptačí chřipky H5N8 v Evropě. Červenými body jsou zakreslena místa odhalení nákazy. (Zdroj: Státní veterinární správa)

Nákaza i v uzavřených chovech

„V Holandsku šlo o 150 tisíc uvnitř chovaných nosnic. Klinické příznaky se objevovaly v jednom hejnu ze šesti. Celkem uhynulo tisíc kusů. Nizozemské úřady též přijaly opatření: Kolem ohniska bylo vymezeno ochranné pásmo a pásmo dozoru. Na celém území Nizozemska byl na 72 hodin vyhlášen úplný zákaz přesunů drůbeže, drůbežích produktů a hnoje z hospodářství s komerčním chovem drůbeže,“ popsal Josef Duben. Ve vymezeném pásmu dozoru ohniska se nachází sedm komerčních chovů drůbeže. Nejbližší drůbeží farma je vzdálená 2,6 km, byly zde odebrány vzorky a laboratorně vyšetřeny s negativním výsledkem. Hospodářství v pásmu dozoru jsou kontrolována a také testována.

ČTĚTE TAKÉ: Dva Češi z Prahy zadrženi ve Vídni s 60 pašovanými papoušky, loskutáky a rajkou. A ptačí chřipkou H5N1

Ve stejný den jako v Nizozemí odhalili ptačí chřipku také ve Velké Británii. „Ohnisko vysoce patogenní ptačí chřipky subtypu H5 bylo hlášeno v hospodářství s chovem plemenných kachen v North Yorkshire. Ze šesti tisíc uvnitř chovaných plemenných kachen uhynulo 338 kusů. Britské úřady neprodleně přijaly všechna opatření dle evropské legislativy k zamezení šíření nákazy, tj. kolem ohniska bylo vymezeno ochranné pásmo a pásmo dozoru,“ uvedl mluvčí české Státní veterinární správy. V České republice bylo jen za první letošní pololetí vyšetřeno celkem 18 volně žijících ptáků a 88 chovů drůbeže s podezřením na ptačí chřipku, ani v jednom případě se však nákaza nepotvrdila. Celkem bylo zpracováno 1 180 vzorků krve s negativním výsledkem.

Úvodní foto: Wikipedia.com

Předchozí článek

V holandském Leidenu sčítají zdivočelé alexandry malé. Na krk jim pověsili „známky“

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 21. až 23. listopadu 2014

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější