Obyvatelé Sydney pomáhají sčítat kakaduy žlutočečelaté přes aplikaci pro iPhone

UVNITŘ VIDEO – Neobvyklý způsob sčítání a monitoringu chování kakaduů žlutočečelatých v městské aglomeraci jihoaustralské metropole Sydney zvolila regionální vláda Nového Jižního Walesu. Ministerstvo životního prostředí vyzvalo obyvatele města, aby se prostřednictvím speciální aplikace pro iPhone zapojili do statistiky výskytu těchto papoušků, kteří byli ještě před padesáti lety v Sydney poměrně vzácní. „Dnes je jejich křik a přítomnost v ulicích již samozřejmostí,“ konstatoval pro Australian Geographic ministr Robyn Parker.

Kakaduové přitom nejsou proslavení jenom svým nápadným zbarvením, ale především hlučností, na kterou si někteří obyvatelé stěžují. Vědci proto odchytili a viditelně označili na sedmdesát kakaduů žlutočečelatých, které lze rozeznat podle plastové značky s číslem na křídle. Výzkum zatím potvrdil, že nejčastějším místem výskytu těchto ptáků je Královská botanická zahrada v Sydney, spatřeni ale byli na severních předměstích, dále v Queens Park, Bexley a Sutherland Shire. Po zapojení veřejnosti do projektu přišlo již pět tisíc pozorování těchto ptáků.

Chystá se stejná aplikace i pro Android

Aplikace pro iPhone nese název Wingtags a na iTunes ji lze stáhnout zdarma. Projekt, za kterým stojí Královská botanická zahrada v Sydney a Univerzita Sydney, odstartoval již v září 2011. Zájemci o spolupráci nemusí vyvíjet příliš velkou námahu. Stačí, když vizuálně odečtou číslo štítku na těle papouška a údaj vyplní do formuláře v aplikaci společně s určením místa, kde došlo k pozorování. Vláda Nového Jižního Walesu se nyní snaží získat finanční prostředky na vývoj obdobné aplikace pro mobilní zařízení s operačním systémem Android, která by mnohonásobně navýšila počet lidí zapojených do tohoto sčítání.

„Naším posláním je lepší pozorozumění pohybu a chování kakaduů žlutočečelatých v městské zástavbě v Sydney. Získáme-lí více poznatků o životě těchto ptáků ve velkém městě, budeme lépe schopni žít v jejich společnosti, a to se netýká jen kakaduů, ale všech volně žijících živočichů ve městě. Kooperace lidí a volně žijících živočichů ve městěch je důležitá pro zachování druhové rozmanitosti v našem okolí,“ vysvětlují organzátoři projektu.

Úvodní foto: University of Sydney/Facebook

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..