Papoušci kdysi žili i ve Skandinávii, dokazují to zkameněliny staré 55 milionů let

UVNITŘ VIDEO – Nejen tropy a jižní polokoule jsou odpradávna přirozeným biotopem papoušků. Před desítkami milionů let žili i v Evropě, a dokonce v její chladnější severní části – ve Skandinávii. Prokázali to dánští paleontologové, kteří již v roce 2008 nalezli na ostrově Mors v severozápadním Dánsku fosilní pozůstatky dosud neznámého ptačího druhu, který zařadili právě mezi papoušky. Oficiálně ho pojmenovali latinským názvem Mopsitta tanta, ale neformálně o něm mluví jako o „dánském modrém papouškovi“.

Přezdívka podle Monty Pythona

Přezdívku vědci nezvolili náhodně, naráží na satirický televizní pořad Monty Python, který v sedmdesátých letech vysílala britská BBC. V jedné z epizod si protagonista John Cleese koupí v obchodě se zvířaty „norského modrého papouška“, a teprve doma zjistí, že pták je mrtvý. Snaží se ho ve zverimexu reklamovat, ale prodavač ho všemožně přesvědčuje, že papoušek je v pořádku. Paleontologové zvolili vtipnou přezdívku právě proto, že jimi objevený druh je také mrtvý, respektive desítky milionů let vyhynulý.

Objev prokazuje, že papoušci dříve obývali spíše severní polokouli a teprve později se vyskytli v dnešních tropech. „Je zřejmé, že máme co dočinění s ptákem, který už nežije, ale je složité prokázat, že to byl papoušek. Stejně jako u mnoha jiných křehkých ptačích fosilií je u této vůbec štěstím, že se něco zachovalo. V tomto konkrétním případě šlo o jednu křídelní kost, která ale má charakteristické rysy papoušků. Podle ní se dalo i určit velikost ptáka, která byla podobná jako u kakadua žlutolícího,“ napsal v časopise Palaeontology vedoucí výzkumného týmu David Waterhouse.

Evropa coby kolébka papoušků?

Dánský modrý papoušek je vůbec nejstarším fosilním pozůstatkem někdejšího druhu papouška na světě. „Na první pohled to vypadá neuvěřitelně, že byl nalezen tak daleko na severu. V době, kdy Mopsitta tanta žil, prožívala dnešní severní Evropa teplé období, velkou část nynějšího Německa, Anglie a Dánska pokrývaly mělké tropické laguny. Musíme si uvědomit, že to bylo jen 10 milionů let po vyhynutí dinosaurů,“ vysvětluje Waterhouse. Na jižní polokouli byly nejstarší nalezené zkameněliny papoušků staré „jen“ 15 milionů let, což vědce přimělo k myšlence, že se předci dnešních papoušků nejprve vyvinuli na severní polokouli a odtud se později přestěhovali do dnešních tropů.

V Dánsku vznikla na základě objevu „modrého papouška“ kresba, která si pohrává s představou ptáků žijících v dnešních fjordech. Doktor Waterhouse ale upozorňuje, že Mopsitta tanta se nemohl s dnešními fjordy setkat, protože se vytvořily až v průběhu poslední doby ledové před méně než jedním milionem let.

Úvodní foto: dinosaurs.about.com

Předchozí článek

Ztracený žako se po dvou dnech objevil na školním hřišti, kde poznal dceru majitele

Dálší článek

Obyvatelé Sydney pomáhají sčítat kakaduy žlutočečelaté přes aplikaci pro iPhone

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější