Český klub chovatelů agapornisů odmítá kritiku organizátorů Exoty Olomouc

Český klub chovatelů agapornisůUVNITŘ VIDEO – Za zbytečné invektivy považuje Český klub chovatelů agapornisů kritiku organizátorů letošního ročníku mezinárodní výstavy Exota Olomouc na adresu chovatelů bodovaných ptáků kvůli jejich malé účasti na této akci. Pořadatelé Exoty v rozhovoru pro listopadové číslo časopisu Nová Exota a server Ararauna.cz uvedli, že specializované kluby chovatelů nemyslí na svou budoucnost, když ignorují velké mezinárodní výstavy a prezentují se jen na svých klubových akcích, které nemají tak velký dosah a probíhají bez většího zájmu veřejnosti. „Považujeme to za dětinské, neuvážené výroky, a hledání záminek pro propadák počtu ptáků v bodované části Exoty Olomouc,“ uvedl Český klub chovatelů agapornisů v oficiálním prohlášení na svém webu.

Klub podle svých představitelů letošní Exotu Olomouc neignoroval, jeho členové na ní vystavili 14 agapornisů z celkového počtu 30 ptáků tohoto rodu. Na poslední klubové výstavě v Újezdě u Brna jich bylo 135. „Obrázek o tom, zda je větší úspěch umístit se na prvním místě mezi 135 nebo 30 agapornisy, nechť si každý udělá sám. Není otázkou pro nás, proč pořadatel výstavy nedokáže zaujmout stovky dalších chovatelů. Úlohou klubu není tuto činnost suplovat,“ uvedl výbor Českého klubu chovatelů agapornisů. Organizátoři Exoty Olomouc v rozhovoru pro Novou Exotu a server Ararauna.cz upozorňovali, že účastí na Exotě Olomouc by se kluby mohly prezentovat lépe než na svých vlastních výstavách.

„Bez propagace kluby zahynou“

„Jednotlivé kluby si sice dělají svoje vlastní výstavy, které mají určitě svoji kvalitu, ale nemají takovou návštěvnost. Vím to z osobní zkušenosti, protože jsem ty výstavy poctivě objížděl. A myslím, že když to některé kluby, až na některé výjimky, nepochopí, budou vymírat. Prostě nebudou mít nové členy. Pokud klub není schopen zpropagovat svoji odbornost, zpropagovat chov daného druhu ptáka, prostě vymře,“ uvedl ředitel Exoty Olomouc a vydavatel Nové Exoty Jan Sojka. „Pak je to tak, že Klub domestikovaných ptáků má devět členů, na speciální výstavě agapornisů bylo 150 ptáků, na speciálce kanárů 350 ptáků a přitom to jsou všechno druhy, které jsou úplně běžné, chová je každý.“

K TÉMATU: Organizátoři Exoty Olomouc jsou zklamáni nezájmem vystavovatelů v sekci bodovaných ptáků

Podle Sojky by proto Český klub chovatelů agapornisů měl mít 200 až 300 členů a ne několik desítek jako v současnosti. Bez patřičné prezentace na hojně navštěvovaných výstavách to podle něj ale nepůjde. Za příklad dává československý Forpus klub, který měl na Exotě Olomouc vlastní expozici a získal díky tomu nové členy. „Přestože mohla být expozice agapornisů v Újezdu u Brna skvělá, určitě byla lepší než na Exotě, ale v jakých podmínkách a kde? V Újezdě v deskovém baráku. Byl jsem tam, takže vím, jak to tam vypadá. Dvacet lidí bloudících mezi klíckami. Jestli to je smysl toho klubu, těžko říct. Nevím,“ konstatoval Jan Sojka. Proti takovému hodnocení vlastní výstavy se ale Český klub chovatelů agapornisů důrazně ohradil.

Nechceme mrtvé duše, hájí se klub agapornisářů

„Naopak jsme hrdí na to, že naši členové jsou aktivní a schopni si výstavu zorganizovat. Tato práce je baví a každoročně se těší na prožití dvou dnů výstavy, kde agapornisové jsou středem pozornosti. Oproti článku, ve kterém se tvrdí, jak ocenění z Exoty Olomouc znamená více, než z nějaké „regionální výstavy“, nebo že na klubové výstavě „není taková konkurence“, které se bojíme, máme jiný názor,“ píší členové výboru klubu ve svém prohlášení. I klubová výstava v Újezdě se podle nich dá považovat za mezinárodní, protože se jí účastnili i chovatelé ze Slovenska. „Vypovídající mezinárodní srovnání lze hledat jen na těch největších výstavách, např. BVA Masters, kde mezi 2 600 agapornisy byli letos pilotně vystaveni i agapornisové z ČR. Nutno dodat, že se neztratili,“ namítá klub v prohlášení.

ROZHOVOR: Organizátoři Exoty Olomouc 2014: Je škoda, že specializované kluby chovatelů ignorují velké výstavy

Cílem Českého klubu chovatelů agapornisů není podle jeho výboru mít 200 až 300 členů, z nichž by většina byly „mrtvé duše“. „Ze zkušeností dalších klubů víme, že z počtu několika stovek členů jich bývá aktivními pouze několik desítek. Náš klub nejde cestou umělého navyšování členské základny, aby „lépe vypadal“,“ konstatuje. Stejně tak upozorňuje, že kluby nejsou povinny vystavovat na jiných celostátních či mezinárodních výstavách, jako je Exota Olomouc. „Je na zvážení každého klubu, tedy i našeho, které výstavy se účastní jako celek, kterou doporučí svým členům a které se účastní členi ze své vlastní vůle. Žijeme ve svobodné zemi a každý klub má právo se prezentovat dle svého uvážení,“ vysvětluje klub. Organizátoři Exoty Olomouc by podle něj měli hledat příčinu malé účasti v sekci bodovaných ptáků jinde než v kritice klubů, klubových výstav a jejich činnosti.

„Invektivami kluby na Exotu nepřitáhnete“

Na letošní Exotě Olomouc bylo v sekci bodovaných ptáků vystaveno 712 exotů, na minulém ročníku v roce 2011 jich bylo okolo 1 200. Menší zájem o soutěžní sekci exotů letos zaznamenala i obdobně velká celostátní výstava Exotika 2014 v Lysé nad Labem, kde jich bylo ještě méně než na Exotě. Podle ředitele Exoty Olomouc Jana Sojky je proto veřejná diskuse na téma prezentace chovatelských klubů na těchto akcích potřebná. „Jsem rád, že se někdo z „dotčených“ klubů ozval. Už jsem si myslel, že je to všem úplně jedno. Za svými názory si stojím a myslím, že by bylo fér říci, že i vedení dotčeného klubu je zná a já jim tyto své názory prezentuji vždy, když je potkám,“ napsal v internetové diskusi na portálu iFauna.cz.

ČTĚTE TAKÉ: Na návštěvě u Ladislava Grody, nejúspěšnějšího chovatele výstavních andulek v Česku

„Mně jde z pozice organizátora Exoty o to, aby byla výstava dobře obsazená, a to i bodovanými ptáky. Poněvadž je velká škoda, když už se na výstavu pozvou mezinárodní posuzovatelé ze zahraničí a udělá se maximum pro zajištění objektivity posuzování, aby výstava byla takto slabě obsazena. Ale to není má vizitka, co by pořadatele, ale vizitka našeho chovatelství směrem ven. A buďte si jisti, že takto to bude navenek prezentováno,“ konstatoval Jan Sojka. „Je k zamyšlení, zda zvolená rétorika je tím správným motivačním prvkem, např. pro účast klubů na Exotě Olomouc. Zvláště, když se podobné invektivy dlouhodobě objevují vždy před/po konání výstavy. Možná právě odraz této dlouhodobé rétoriky je jedním z důvodů nízkého počtu vystavených bodovaných ptáků na Exotě Olomouc,“ namítá Český klub chovatelů agapornisů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..