UVNITŘ FOTOGALERIE – Největší voliérou pro okrasné ptactvo, jakou dosud bylo možné vidět na nějaké akci v České republice, se může pochlubit právě probíhající výstava Exotika 2014 v Lysé nad Labem. Návštěvníci ji najdou v hale C Výstaviště Lysá nad Labem, kam jsou soustředěni papoušci a další exotičtí ptáci, sovy, terarijní zvířata, opice a také malý lev, který obývá klec společně se psem, na kterého je zvyklý. Sedmý ročník výstavy Exotika se může pochlubit řadou ptačích rarit. Chovatele papoušků zaujme především mladý pár arů kanind, nejvzácnější druh arů, který dosud žije ve volné přírodě (v Bolívii přežívá poslední stovka těchto papoušků). Vystavovaní arové jsou navíc prodejní.
Stejně jako loni, i letos na Exotice nechybí ani vazové velcí, endemický druh z Madagaskaru, který rozhodně nepatří mezi četné obyvatele voliér českých chovatelů. Laik by možná ani neřekl, že jde o papouška. Svým zjevem a nenápadným šedohnědým zbarvením připomíná spíš většího holuba. Stejně jako ary kanindy je vystavuje středočeský chovatel Ladislav Rabina. Z velkých papoušků návštěvníci v hale C narazí na pár kakaduů bílých od chovatelky Anety Vychytilové či tři mladé amazoňany vínorudé. Menší druhy arů zastupuje ara červenoramenný, který obývá společnou voliéru s několika druhy aratingů. Jak amazoňany, tak obyvatele této společné voliéry na výstavu zapůjčil Roman Šťastný.
Velké kolekce arating i papoušků rodu Poicephalus
K velkým papouškům na Exotice je možné počítat i eklekty různobarvé. Vystavený je chovný pár těchto ptáků, na kterém lze hezky ilustrovat barevný rozdíl mezi samcem, který je úplně zelený, a červenou samicí. Eklekty na Exotě vystavuje Vladimír Čech. Velkou kolekci jihoamerických arating na Exotiku tradičně dovezl Zdeněk Vandělík. Letos jde o aratingy jendaj, aratingy hnědohrdlé antilské, aratingy zlaté a aratingy zlatohlavé. Antonín Korec zapůjčil aratingy rudočelé a ve zmiňované společné voliéře s ary červenoramennými jsou aratingové zlatočelí od Romana Šťastného. Z amazónků jsou k vidění amazónek bělobřichý, amazónek běločelý a amazónek šupinkový. Tiriky kobaltové vystavuje Luboš Tomiška, specialista na nektarožravé ptáky.
ROZHOVOR: Ladislav Žoha: Letošní Exotika v Lysé nad Labem vystaví ary kanindy, vazy velké a také lva
Kolekci jihoamerických papoušků uzavírají pyrurové perloví od Jiřího Macha a mutační pyrurové zelenolící od Vítězslava Eliáše. Africké papoušky na Exotice 2014 zastupují nejen obvyklé druhy jak alexandři malí, alexandři rudohlaví či agapornisové (jsou zde dva druhy: agapornis škraboškový a agapornis fišeri), ale i zajímavá kolekce rodu Poicephalus. Kromě nejznámějšího zástupce papouška senegalského jde také o papouška hnědohlavého, papouška žlutotemenného a dva poddruhy papouška konžského – středoafrický a západní. Poslední dva jmenované vystavuje Petr Šperl, ostatní pak Radek Červený.
Čestmír Drozdek dovezl zoborožce a vousáky
Nejrozsáhlejší kolekce papoušků na Exotice 2014 patří australským druhům. V hale C narazíte na pět druhů loriů. Luboš Tomiška vystavuje charmoziny papouánské, lorie zelenopáskové a lorie horské, Antonín Korec lorie rudopáskové a Jan Holan lorie zelenoocasé. Nektarožravé druhy zastupuje i latam vlaštovčí, nejrychlejší papoušek světa, který dokáže ve volné přírodě vyvinout rychlost letu až 100 km/h. Do Lysé nad Labem je dovezl Václav Tůma. Kolekci rosel tvoří rosela pestrá přírodního zbarvení, mutace rubino a skořice, rosela žlutolící modré mutace, rosela žlutohlavá, rosela žlutobřichá a rosela penant. Z neofém je k vidění poměrně častá neoféma bourek, ale i vzácnější neoféma modrokřídlá, na jejichž chov se specializuje Jan Cvrček (a také je zde vystavuje).
Jeden z organizátorů výstavy Ladislav Žoha dodal do australské kolekce kakariky rudočelé a papoušky mnohobarvé. Jiří Mach vystavil celou skupinu australských druhů od papoušků královských, červenokřídlých a kouřových přes barnardy límcové po papoušky Alexandřiny přírodní i mutační a část výše zmíněných rosel. V samostatné společné voliéře poletují korely chocholaté a andulky vlnkované od Romana Šťastného a v další papoušci nádherní, papoušci kouřoví a alexandři rudohlaví od stejného chovatele. Zajímavé jsou ovšem i kolekce dalších exotických ptáků. Stejně jako na nedávné Exotě Olomouc i na Exotice je vystavuje především Čestmír Drozdek, který do Lysé nad Labem dovezl zoborožce černobílé a běloocasé, korunáče modré, deset druhů vousáků, pitu kápovou či leskoptev purpurovou. Ladislav Rabina vystavuje majny Rotschildovy a loskutáky posvátné. V hale C jsou k vidění i sovy. Magdalena Žohová vystavila výrečka malého a Zbyněk Laube sovku bubuk.
Největší voliéru opanovali ledňáci obrovští
Celé hale C dominuje velká proletová voliéra s ledňáky obrovskými, zoborožci křiklavými a bažanty stříbrnými Berlizovy, které vystavují Ladislav Žoha a Magdalena Žohová. Občas je možné sledovat šarvátky mezi zoborožci a ledňáky o co nejlepší místo k sezení na stromu uprostřed voliéry. Obdobnou, i když nižší voliéru návštěvníci uvidí i v hale B, kde jsou k vidění vrubozobí ptáci, ale třeba i čáp bílý a ibisové posvátní. Dále jsou v této hale umístěni bažanti, vodní ptáci, holoubci a dvě velké expozice akvaristiky. Další halu A1 v hlavní budově Výstaviště Lysá nad Labem obsadily komerční stánky s nabídkou krmiv a chovatelských potřeb, je zde i pár klecí s prodejními ptáky (na prodej je i část vystavených exponátů v ostatních halách, k dispozici však budou až po ukončení výstavy).
Do „papouščí“ haly C se soustředily stánky chovatelských organizací i specializovaných časopisů. Prezentace zde má Klub přátel exotického ptactva (KPEP) i Asociace chovatelů exotického ptactva (ACHEP), časopisy Nová Exota a Papoušci. Přímo během výstavy se v sobotu uskuteční v hale C členská schůze ACHEP. Exotika 2014 je otevřena do neděle 2. listopadu denně od 9 do 17 hodin, základní vstupné pro dospělé činí 120 Kč, pro studenty, důchodce a ZTP 80 Kč. Děti do deseti let a ZTP/P mají vstup zdarma. Na výstavu je zakázáno vodit psy.