Jeden ze tří nejznámějších a nejčastěji chovaných agapornisů vedle agapornise růžohrdlého a agapornise fišeri. U přírodně zbarvených ptáků převažuje zelená barva na zádech, křídlech a spodní části těla, horní část břicha a krk jsou žluté, hlava černá s charakteristickým nahým bílým okružím okolo očí. Existuje ale i celá řada barevných mutací. Zobák je u všech jasně červený, oko tmavě hnědé až černé, běhák šedý. Dorůstá délky 15 cm a hmotnosti do 50 g.
Jedná se o endemický druh papouška, který se přirozeně vyskytuje pouze v Tanzanii ve střední Africe. Je považován za běžného, nepatří mezi ohrožené druhy. Vzhledem k jeho rozšíření mezi chovateli po celém světě nehrozí, že by se stal terčem organizátorů černého obchodu s ptáky. Cenově jde o velmi levné papoušky, které by se nevyplatilo pašovat z Afriky na jiné kontinenty.
Chov v zajetí
Patří mezi tři nejčastěji chované agapornise v zajetí, který je oblíben i jako domácí mazlíček. Vyžaduje však velkou pozornost, vykazuje neustálou aktivitu a má velmi pronikavý hlas. Pokud je chován v páru, jsou na sobě oba ptáci velmi závislí. Samostatně chovaný agapornis proto hodně přilne k člověku, který by se mu měl hodně věnovat. Papoušek by měl mít i hodně podnětů ve formě hraček a pestré stravy, aby se nenudil v době, kdy je zavřený v kleci.
Pozor, jde o destruktivní druh, který by rozhodně neměl být chován v klecích nebo voliérách s dřevěnou konstrukcí. Rád likviduje papír, ochočení agapornisové proto při proletu po bytě rádi zalétávají do knihoven, kde procházejí mezi knížkami a okusují jejich přebaly. Velmi miluje rosení a koupání, proto by měl mít k dispozici „koupátko“ nebo pravidelnou sprchu. Na odchov je vhodný i pro chovatele začátečníky.
Dostupnost a cena
Jeden z nejrozšířenějších a nejdostupnějších druhů papoušků u nás, i když poslední dobou se těchto ptáků, zejména přírodní barvy, zase tolik nedostává. Existuje celá řada barevných mutací, agapornisové škraboškoví zpravidla nechybí v nabídce žádného zverimexu nebo ptačích burz. Cena za mladého ptáka se v roce 2012 pohybovala okolo 500 korun, v kamenných obchodech může být vyšší.
Výskyt v českých a moravských ZOO
ZOO Dvůr Králové nad Labem
ZOO Olomouc