Vedle agapornise růžohrdlého a agapornise škraboškového nejznámější a nejčastěj chovaný druh agapornise. Přírodně zbarvení ptáci jsou převážně zelení, na spodní části těla žlutaví. Horní část hrudi a krk mají zlato-žlutavé, hlava od očí po zátylek je matně olivově zelená, čelo, líce a hrdlo oranžově červené. Ocas se světle modrý s několika žlutými a černými pírky. Lysé okruží okolo očí je bílé stejně jako u agapornise škraboškového. Oko má tmavě hnědé, zobák červený a běhák šedý. Dorůstá délky 15 cm a hmotnosti do 50 g.
Ve volné přírodě se vyskytuje zejména v Tanzanii, kde se jeho hnízdní teritorium částečně překrývá s agapornisem škraboškovým. Rozšířil se do sousední Keni, Rwandy a Burundi. V Červené knize ohrožených živočichů IUCN je veden jako potenciálně ohrožený, protože v nedávné minulosti čelil poměrně intenzivnímu nelegálnímu odchytu a vývozu. Podle mezinárodní organizace BirdLife International by se tato situace mohla v budoucnu zopakovat. Uměle vysazené populace žijí také v jihovýchodní Francii, kde se vyskytují společně s agapornisy škraboškovými a dokonce se s nimi kříží.
Chov v zajetí
Jeden z nejoblíbenějších papoušků vůbec, bývá chován jako domácí mazlíček i po párech na odchovy. Vyžaduje však velkou pozornost, vykazuje neustálou aktivitu a má velmi pronikavý hlas. Pokud je chován v páru, jsou na sobě oba ptáci velmi závislí. Samostatně chovaný agapornis proto hodně přilne k člověku, který by se mu měl hodně věnovat. Papoušek by měl mít i hodně podnětů ve formě hraček a pestré stravy, aby se nenudil v době, kdy je zavřený v kleci.
Pozor, jde o destruktivní druh, který by rozhodně neměl být chován v klecích nebo voliérách s dřevěnou konstrukcí. Rád likviduje papír, ochočení agapornisové proto při proletu po bytě rádi zalétávají do knihoven, kde procházejí mezi knížkami a okusují jejich přebaly. Velmi miluje rosení a koupání, proto by měl mít k dispozici „koupátko“ nebo pravidelnou sprchu. Na odchov je vhodný i pro chovatele začátečníky.
Dostupnost a cena
Patří ke třem nejdostupnějším druhům agapornisů u nás, i když sehnat čisté přírodní ptáky, aniž by šlo o křížence s barevným mutacemi nebo agapornisem škraboškovým, bývá problém. Stejně jako u agapornise růžohrdlého a škraboškového existuje celá řada barevných mutací. Dá se sehnat ve zverimexech i na ptačích burzách, cena mladého ptáka se v roce 2012 pohybovala okolo 500 korun. V kamenných obchodech může být i vyšší.
Výskyt v českých a moravských ZOO
Nechová jej žádná ze zoologických zahrad v České republice.
2 Comments
Dobrý den,chtěla bych se zeptat co dělat když papoušek pořad křiči.Už to trva několik dní a ne přestat.Děkuji za odpověď Marková
Agapornis má velmi znělý hlas. Pokud Vám to nevyhovuje, není to pták pro Vás.
Také je možné, že se mu málo věnujete a on je neurotický. Agapornise je inteligentní, sociální tvor, který potřebuje častou interakci s někým (papouškem nebo člověkem) s kým má kvalitní vztah. Také potřebuje k dispozici různé hračky.