Nejznámější a nejrozšířenější druh agapornise, který patří vedle andulky a korely mezi nejčastěji chované ochočené papoušky. Společně s agapornisem škraboškovým a agapornisem fišeri je nejčetnějším agapornisem v zajetí. Přírodní ptáci jsou zbarveni převážně zeleně, maska od čela přes okolí očí po bradu je růžová (barva je intenzivnější na čele, přechází až do červené). Horní část ocasu má modrou, spodní část břicha přechází ze zelené do žluté. Zobák je rohový, oko tmavě hnědé a běhák šedý. Dorůstá délky 16 cm a hmotnosti do 65 g.
Ve volné přírodě se vyskytuje výhradně v jižní Africe, konkrétně pak ve třech zemích: Angole, Namibii a Jihoafrické republice. Je velmi hojný, sdružuje se do velkých hejn, která se drží především poblíž řek. V minulosti jej ve velkém odchytávali lovci ptáků v Angole, kde kvůli vývozu tisíců ptáků v devadesátých letech výrazně klesly místní populace. Zdá se však, že situace v této zemi se již uklidnila a místní populace agapornisů růžohrdlých posílila na původní hodnoty.
Chov v zajetí
Jde o jednoho z nejčastěji chovaných papoušků v zajetí. Bývá oblíben jako domácí mazlíček i pro chov v páru. Stačí mu i menší klec nebo voliéra, vyžaduje však neustálou pozornost. Má velmi pronikavý hlas, pro který ho nemusí mít v lásce vaši sousedi. Jde o velmi aktivního papouška, který potřebuje dostatek pohybu a podnětů ve formě hraček a pestré stravy. Agapornisové jsou víc než jiné druhy papoušků pároví ptáci, a pokud jsou chování samostatně, musí se jim člověk hodně věnovat.
Jsou známy případy, kdy agapornis uhynul žalem, když se mu jeho majitel nějaký čas vůbec nevěnoval. Velmi rád rozkousává papír, proto je třeba dávat pozor na domácí mazlíčky při proletu po bytě, protože se obvykle soustředí na knihovnu a okousávají knihy. Vzhledem k jejich destruktivním sklonům se je nedoporučuje chovat v klecích nebo voliérách s dřevěnou konstrukcí. Velmi miluje rosení a koupání, proto by měl mít k dispozici „koupátko“ nebo pravidelnou sprchu.
Dostupnost a cena
Nejrozšířenější druh agapornise, který bývá pravidelnou součástí ptačího sortimentu ve zverimexech a na ptačích burzách. Existuje skoro dvacet různých barevnách mutací, od přírodní zelené přes žlutou, modrou, bílou a další. Přímo od chovatelů se dal v roce 2012 pořídit za 300 korun, v kamenných obchodech se jeho cena pohybovala i okolo 500 korun. Barevné mutace bývají o něco dražší.
Výskyt v českých a moravských ZOO