Alexandr rudohlavý (Psittacula cyanocephala)

Známější středně velký druh alexandra, který patří mezi častěji zastoupené v soukromých chovech. Je dobře rozpoznatelný od ostatních zástupců svého rodu díky jasně červené hlavě, oddělené od zbytku zeleného těla tenkým černým límcem. Samice mají hlavu modrošedou a límec žlutý. Na zádech jsou samci i samice zbarveni tmavě zeleně, dospělý samec tam má červenou skvrnu. Horní čelist zobáku mají oba světle oranžovou, dolní černou. Dorůstá délky 33 cm a hmotnosti do 130 g.

Divoká populace alexandra rudohlavého obývá celou Indii a Cejlon, na severu zasahuje až do Nepálu (dříve se proto nazýval alexandr indický). Je hojný, podle odhadů mezinárodní organizace BirdLife International se ve volné přírodě vyskytuje do 10 tisíc jedinců. Patří mezi papoušky, jejichž mláďata vybírají organizované skupiny Indů z hnízd a prodávají je na černém trhu. Papoušci, především pak několik druhů alexandrů, tvoří polovinu všech nelegálně odchytávaných a vyvážených ptáků z Indie. Na populaci alexandra rudohlavého se to ale zatím naštěstí příliš neprojevuje.

Chov v zajetí

Běžný druh, který lze mimo hnízdní dobu chovat s jinými papoušky. Jakmile jde do toku, je dobré chovný pár oddělit, protože bývá značně agresivní. Na rozdíl od nejčastějších druhů alexandrů není tak hlasitý a ani destruktivní, lze ho chovat ve voliérách s dřevěnou konstrukcí. V případě, že chován ve venkovní voliéře, měl by mít možnost zalétnout do chráněného zázemí, které je v zimě vytápěné. Zvlášť proto, že hnízdní období tohoto papouška vychází na prosinec až březen.

Vzhledem k tomu, že alexandři rudohlaví rádi cokoli okusují, měli by mít pravidelný přísun čerstvých větviček, ideálně z ovocných stromů nebo vrby. U ovocných stromů je ale třeba dát pozor, aby nebyly ošetřeny postřikem. Rozmnožuje se bez problémů, chov je stejný jako u mnohem rozšířenějšího alexandra malého.

Dostupnost a cena

Běžně dostupný druh, objevuje se pravidelně na ptačích burzách i v chovatelské inzerci na internetu. Zřejmě je chován i jako domácí mazlíček, cenově je celkem dostupný. V roce 2012 se cena jednoho mladého ptáka pohybovala okolo 1 500 korun.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Nechová jej žádná ze zoologických zahrad v České republice.