Rosela žlutohlavá (Platycercus adscitus)

Zástupce žlutě zbarvených rosel, který nebývá tak často chován jako známější rosela pestrá nebo rosela penant. Temeno a hruď má žluté, přední část hlavy a líce jsou bílé s modrým spodním okrajem. Záda jsou zbarvena černě se žlutobílým lemováním pírek. Břicho, spodina a letky jsou jasně modré. Kostřec je zespodu červený, shora žlutý, ocas shora zelenavě modrý. Dorůstá délky 31 cm a hmotnosti do 120 g.

Ve volné přírodě obývá severozápadní a východní cíp Austrálie, areál jejího výskytu ale nijak výrazně nezasahuje do vnitrozemí. Existují dva poddruhy: rosela žlutohlavá východní (Platycercus adscitus palliceps) a rosela žlutohlavá severní (Platycercus adscitus adscitus). Mezi evropskými chovateli se vyskytuje prakticky jen první jmenovaný poddruh nebo kříženci obou poddruhů. V přírodě je poměrně častá, nepatří mezi ohrožené druhy.

Chov v zajetí

Poměrně odolný pták, kterého nelze považovat za nikterak vzácného, zároveň ale nepatří mezi tak často chované papoušky. Jde o vytrvalého letce, který potřebuje rozměrné voliéry o délce alespoň tři metry. Rosela žlutohlavá je podobně jako většina druhů svého rodu odolná vůči chladu, lze ji držet v celoročních voliérách bez vytápěného zázemí. Vzhledem k tomu, že hnízdící ptáci mohou být agresivní, se doporučuje chovné páry držet v oddělených voliérách.

Pohlavně dospívá již v prvním roce života. Ptáci se velmi rádi přehrabují na zemi, proto by mělo být dno voliér pokud možno přírodní. Stejně jako všechny ostatní druhy rosel není vhodná na ochočení jako domácí mazlíček, přítomnost lidí si spíše znervózňuje a rovněž se nenaučí mluvit. Existuje několik barevných mutací.

Dostupnost a cena

Běžný druh papouška, který ale není tak oblíbený jako třeba rosela pestrá nebo rosela penant. Vhodná je spíše do voliérového chovu, jako domácí mazlíček je téměř zcela nevhodná. Cena mladého ptáka se v roce 2013 pohybovala okolo 500 až 700 korun, běžně ji šlo sehnat na ptačích burzách a v internetové inzerci.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Nechová ji žádná ze zoologických zahrad v České republice.