Barnard límcový (Barnardius zonarius)

Známější z dvojice barnardů, australských papoušků, kteří jsou poměrně častými obyvateli voliér českých chovatelů. Celkově je zbarven tmavě zeleně, hlava, týl a horní příuší jsou tmavě černé. Někteří ptáci mívají červený čelní pás. Spodní příuší je fialově modré, vzadu na krku má úzký žlutý límec. Záda a křídla jsou zelená, hrdlo a prsa modravě zelené, břicho žluté s přechodem do žlutavě zelené na spodní části těla. Zobák je rohově šedý, oko hnědé, běhák šedý. Dorůstá délky až 40 cm a hmotnosti do 160 g.

Ve volné přírodě se vyskytuje v jižní, střední a západní Austrálii. Je poměrně hojný, není považován za ohrožený druh, ani na něj nepamatuje mezinárodní úmluva CITES o ochraně volně žijících živočichů. Existují tři poddruhy: barnard límcový jižní (Barnardius zonarius zonarius), barnard límcový větší (Barnardius zonarius semitorquatus) a barnard límcový západní (Barnardius zonarius occidentalis).

Chov v zajetí

Běžně chovaný druh středně velkého australského papouška. Není příliš náročný na chov, ale vyžaduje prostornější voliéry. Většinou se nesnese s dalšími druhy papoušků ve společném chovu, zejména v době hnízdění může být na ostatní ptáky agresivní. V tuzemsku se poprvé objevil ve čtyřicátých letech minulého století, častěji však až od 70. let. Prvního odchovu docílil v roce 1976 Rudolf Vít.

Barnardi límcoví jsou velcí ničitelé dřeva, měli by často dostávat čerstvé větve na okus. Rádi se také koupou, vodu by proto měli mít k dispozici stále nejen k pití, ale i k rosení či koupeli. Vedle přírodní formy se v zajetí vyskytuje i několik barevných mutací. Dá se také ochočit, ale jako domácí mazlíček není chován příliš často.

Dostupnost a cena

Zcela běžný druh papouška, dostupný celoročně na ptačích burzách i přímo od chovatelů. Ve zverimexech a dalších kamenných obchodech se zvířaty se ale většinou nevyskytuje. V roce 2012 se cena za mladého ptáka pohybovala okolo dvou tisíc korun.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Nechová jej žádná ze zoologických zahrad v České republice.