Populární internetová kampaň na záchranu arů kanind ve volné přírodě, při níž si chovatelé a milovníci papoušků na celém světě solidárně barví vlasy na modro, našla odezvu i v České republice. Modrými vlasy se pochlubili chovatelé arů Jan Matoušek a Václav Froněk, kteří praktikují volný let s ary araraunami, ary zelenokřídlými a ary arakangami. „Snad jim to nějak pomůže… Modrá je dobrá,“ napsal Jan Matoušek na svůj osobní profil na Facebooku, kde zveřejnil fotografie s nabarvenými vlasy a dvěma ary na ramenou při pravidelném venkovním létání. Krátce na to jej následoval Václav Froněk, který se vyfotografoval se svým párem arů arakang.
„Modrá“ kampaň zlákala i další chovatele a chovatelky v Česku. Principem celé akce je netradičním zjevem přilákat pozornost přátel, ale i zcela neznámých lidí a upozornit je na osud kriticky ohrožených arů kanind v jejich domovině v Bolívii. Na jediném místě tam přežívá poslední stovka papoušků, kterou ochránci přírody postupně doplňují ptáky odchovanými v zajetí. Do Bolívie takto zamířily kanindy odchované ve Velké Británii, Spojených státech a Kanadě. Projekt reintrodukce arů kanind koordinuje mezinárodní organizace World Parrot Trust, jejímž prostřednictvím by chtěli do Bolívie poslat odchované kanindy i čeští chovatelé.
Poletí české kanindy do Bolívie?
Server Ararauna.cz eviduje zájem minimálně dvou tuzemských chovatelů o účast na tomto projektu. Zatím se ale bohužel nepodařilo kontaktovat příslušného koordinátora ve World Parrot Trustu, s nímž by bylo možné odvoz mladých arů kanind z České republiky do Bolívie domluvit. Kampaň s modrými vlasy je souběžnou aktivitou, kterou organizuje nadace Bird Endowment. Jejím cílem je získat finanční prostředky na výrobu a vyvěšování umělých hnízdních budek v bolivijské rezervaci Barba Azul, kde podle mezinárodní organizace BirdLife International přežívá maximálně 87 pohlavně dospělých arů kanind schopných rozmnožování.
K TÉMATU: Nabarvi si vlasy na modro, nebo přispěj na záchranu arů kanind, vyzývá celosvětová kampaň
Ara kaninda je tak nejvzácnějším zástupcem svého rodu, který dosud přežívá ve volné přírodě. Je dokonce vzácnější než ara kobaltový, který je v zajetí považován za mnohem větší raritu (divoká populace ale čítá okolo tisíce jedinců, tedy desetkrát tolik co u arů kanind). Vzácnější je už jen ara škraboškový, který už byl ve volné přírodě vyhuben a v zajetí přežívá zhruba 80 jedinců soustředěných v několika záchranných centrech v Kataru, Německu a Brazílii (a u několika soukromých chovatelů, například ve Švýcarsku). Ara kaninda je oproti tomu v zajetí poměrně častý a daří se ho dobře rozmnožovat.