První odchov bílého kakariki v České republice?

Bílý kakariki rudočelýJe to teprve jedna nebo dvě sezóny, co se v českých chovech objevila vzácná modrá mutace kakarikiho rudočelého. Letos se podařilo jednomu z majitelů těchto ptáků, Karlu Šimonovi z Chotěboře, odchovat bílé mládě. Podle jeho slov jde o první odchov bílé mutace kakariki rudočelého nejen v České republice, ale i v celé Evropě. „Jde o jeden kus. Rodiče jsou modrá řada a štěpitelné,“ sdělil chovatel serveru Ararauna.cz. Zároveň poskytl dvě fotografie mláďat z jednoho hnízda, v němž se bílý pták objevil. Stejný chovatel loni dosáhl i odchovu modrých kakariků, jejichž chovu se věnuje jako jeden z mála tuzemských specialistů.

Rodiče bílého mláděte pochází z Holandska

Bílý kakariki se však objevil už na podzim 2012 na komunitní stránce Blue Red-fronted Parakeet na sociální síti Facebook. Anonymní autor této stránky zveřejnil fotografie odchovaných modrých kakariků, mezi nimiž byl i jeden zcela bílý pták. Ze snímků není patrné, že by měl červené oko, jaké mívají ptáci mutace albino. Chovatel však nezveřejnil své jméno ani zemi, ze které pochází a stránky, které založil v srpnu 2012, byly naposledy aktualizovány v listopadu téhož roku, kdy na nich zveřejnil odkazy na internetové inzeráty s nabídkou modrých kakariki k prodeji.

ROZHOVOR: Karel Šimon: Mutace u papoušků mě baví, modré kakariky jsem odchoval jako první v Česku

Karel Šimon si pořídil modré kakariki, od nichž odchoval letošní bílé mládě, od německého chovatele, který dlouhodobě žije v Holandsku. „Prvního modrého ptáka podle svých slov odchoval od přírodně, tedy zeleně zbarveného páru před pěti nebo šesti lety a až jich měl větší množství, začal je prodávat. Nejdřív odchoval jednoho, pak mu nějakou dobu trvalo, než od něj odchoval další a postupně u něj byli k mání. Pro chov kakariků si vyčlenil celý jeden objekt v Holandsku. Od něj jsem je koupil,“ popsal letos v únoru v rozhovoru pro časopis Nová Exota a server Ararauna.cz.

Bílé mládě v hnízdě kakariků rudočelých (Foto: Karel Šimon)
Bílé mládě v hnízdě kakariků rudočelých (Foto: Karel Šimon)

Bílá není taková rarita, namítá další specialista

Z Holandska si Karel Šimon dovezl kakariki rudočelé mutace klasické modré, modré skořice a bílomodré straky. „Zatím to je rarita. Chtěl bych být tak o dvacet let mladší, abych měl čas na šlechtění dalších mutací,“ svěřil se ve zmiňovaném rozhovoru. Modré kakariki v Česku rozmnožuje a dále šlechtí i Leoš Pšenička z Lovčic ve východních Čechách, který provozuje i speciální webové stránky zaměřené na modré kakariki na adrese www.kakariki-blue.eu. Podle jeho slov vznikne bílý kakariki kombinací modré a žluté, čehož prý není vůbec těžké dosáhnout. „Tudíž je možné, že v České republice někdo takového ptáka má,“ uvedl na dotaz serveru Ararauna.cz.

„Modrá mutace je v Holandsku již několik let, fotky bílých, lutino, či bílomodrých strak jsem viděl již před značnou dobou, tudíž si myslím, že tvrzení o evropském prvoodchovu nebude správné,“ míní Leoš Pšenička. Navíc namítá, že za modrou mutaci kakarikihom rudočelého se běžně označuje mutace parblue (neúplná modrá). „Tudíž kombinací se žlutou nemůže vzniknout bílá, to není správný název. Specialisté na genetiku by vám po takové prezentaci jistě oponovali,“ dodává Leoš Pšenička.

Snímek mláděte kakariki rudočelého bílé mutace z podzimu 2012, který se objevil na komunitní stránce na Facebooku. Údajně by měl pocházet ze Švédska. (Foto: Facebook.com/Bluekakariki)
Snímek mláděte kakariki rudočelého bílé mutace z podzimu 2012, který se objevil na komunitní stránce na Facebooku. Údajně by měl pocházet ze Švédska. (Foto: Facebook.com/Bluekakariki)

 

Předchozí článek

Češi se zapojili do světové kampaně na záchranu arů kanind. Nabarvili si vlasy na modro

Dálší článek

Kde inzerovat nákup nebo prodej papoušků? Přehled nejlepších chovatelských webů v Evropě

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější