Kde inzerovat nákup nebo prodej papoušků? Přehled nejlepších chovatelských webů v Evropě

Inzerní chovatelské webyUž dávno je pryč ta doba, kdy byl pro většinu běžných chovatelů trh exotického ptactva omezen pouze na území naší vlasti. Dnes můžeme v rámci EU nejen svobodně cestovat, ale k transportu ptáků nepotřebujeme ani vyřizovat žádné dovozní či vývozní povolení. Stačí nám klasické „Veterinární osvědčení a zdravotní potvrzení k přemístění zvířete“. Zatímco dříve jsme si mohli pořizovat nové chovance víceméně jen díky inzerci v tištěné Fauně, od českých chovatelů nebo na burzách, dnes spousta z nás navštěvuje největší světové burzy a zahraniční chovatele.

Velmi cenným zdrojem pro vyhledávání žádaných exemplářů může být i internet. Stejně jako u nás je chovatelství exotického ptactva populární i v jiných zemích EU, v některých je vyvinuté více, v jiných zase méně. Nás bych bez váhání zařadil mezi evropské chovatelské velmoci. Určitě nemáme nejvyšší absolutní počet chovatelů, při přepočtu na počet obyvatel jsme však zcela jistě nadprůměrní. Chovatelství má u nás tedy hlubokou tradici. No a abych navázal na zmínku o internetové inzerci – stejně jako my máme asi nejčastěji navštěvovaný server iFauna.cz, tak i ostatní země mají své weby.

K TÉMATU: Podvodné inzeráty na levné ary hyacintové mají první oběť v Česku

Ne každý mluví cizím jazykem, situace je však snadno řešitelná díky internetovému překladači Google Translate (https://translate.google.cz), kam zadáme jednoduše překládaný text a zvolíme jazyk. Dobrou pomůcku představuje také možnost překladu celé stránky, který nám zajistí internetový prohlížeč Google Chrom. Po pár dnech sledování zmíněných serverů však zjistíme, že se v inzerátech střídá pár základních slovíček, která se bez problému naučíme.

Nizozemsko

Spousta českých chovatelů sem jezdí pravidelně na burzu do Zwolle nebo Meppelu a holandští chovatelé patří mezi světovou špičku, tak proč nezačít právě zde. V zásadě se zde nacházejí tři hlavní inzertní servery.

VogelArena (https://www.vogelarena.com) představuje ten nejznámější. Zahrnuje nejen možnost vkládání a prohlížení inzerátů, ale také část Volieres Online, kde se nachází velká databáze převážně holandských chovatelů. Každý z nich má vlastní profil s popisem zařízení, popřípadě vloženým fotoalbem. Každý přispěvatel inzerátů musí mít založený účet. Ten je zpoplatněný 5€ na celý rok, za tuto dobu je možné na web umístit maximálně 52 inzerátů. Prohlížení inzerce je bezplatné. Uváděné názvy ptáků jsou obvykle holandské, popřípadě německé či anglické. Latina se většinou nepoužívá. Inzerce je rozdělená na rubriky Papoušci, Drobné exotické ptactvo, Evropské ptactvo, Vodní ptactvo a bažanti a Ostatní ptáci. Na webu je možné sehnat také chovatelské potřeby.

Tom_Vogelarena

Marktplaats (https://www.marktplaats.nl) je inzertní server, kde seženete prakticky vše od žehličky, přes psa až po auto. V rozbalovacím seznamu rubriky musíme proto vybrat sekci Dieren en Toebehoren zaměřenou za zvířata. Do vyhledávacího okénka pak už jen napíšeme klíčové hledané slovo, tedy ideálně holandský název druhu, který hledáme. Přestože se nejedná o specializovaný web, můžu potvrdit, že je zde nabídka exotického ptactva poměrně hojná a často odlišná od jiných holandských serverů.

Tom_Marktplaats

VogelMarkt (https://www.vogelmarkt.net) další z důležitých webů, kde je nabídka exotického ptactva rozdělena do jednotlivých skupin. Opět hledáme podle klíčového slova.

Tom_VogelMarkt

Německo

Přestože patří v Evropě mezi chovatelské velmoci, najdeme zde pouze dva významné inzertní servery, kde dochází k frekventované aktualizaci inzerátů.

Tierflohmarkt (https://www.tierflohmarkt.de). Jedná se o web zaměřený na všechna zvířata. Nejnavštěvovanější sekcí jsou však ptáci. Zde jsou jednotlivé druhy děleny asi do třiceti skupin. Na úvodní stránce proto zaklikneme obrázek s arou, který nás přesměruje na seznam skupin.

Tom_Tierflohmarkt

Deine-Tierwelt (https://www.deine-tierwelt.de). Opět pouze zvířecí web, je potřeba vybrat rubriku Vögel & Zubehör.

Tom_Deine-Tierwelt

Belgie

Internetová inzerce exotického ptactva zde není v evropském měřítku příliš důležitá. Existuje tu několik obecných inzertních webů, z nichž největší je nejspíš:

Kapaza (https://www.kapaza.be/nl/vogels-en-pluimvee). V rubrice Dieren zaklikneme Vogels en pluimvee.

Tom_Kapaza

Dánsko

Parrot4sale (https://www.parrot4sale.com). Spolu s Vogelarenou asi nejpopulárnější evropský server. Jednoduchý web s bezplatným vkládáním inzerce. Inzeráty jsou zde psané nejčastěji angličtině nebo němčině. Inzerovány jsou obvykle vzácnější druhy. Možnost přepnutí jazyku v pravé části okna.

Tom_Parrot4sale

FugleMarkedet (https://fuglemarkedet.dk). Pro papoušky zaklikneme rubriku Papegøjer & Parakitter. Uváděná cena nemusí být v eurech, ale dánských korunách. Platí spíše pro druhý server.

Tom_FugleMarkedet

Švýcarsko

Uváděná cena není v eurech, ale ve švýcarských francích.

Anibis (https://www.anibis.ch). Obecný inzertní server. Zaklikneme rubriku Animaux a dále sekci Oiseaux.

Tom_Anibis

PetitesAnnonces (https://www.petitesannonces.ch). Obecný inzertní server. Zaklikneme rubriku Animaux a dále sekci Oiseaux.

Tom_PetitesAnnonces

Francie

Nos voliéres (https://www.nosvolieres.com/annonce/). Web zaměřený na chov exotického ptactva. Vyhledávací okénko je poněkud skryté dole pod panelem s inzeráty. Kromě francouzských názvů se často používá latina. Stejně jako třeba Vogelarena zahrnuje databázi chovatelů.

Tom_Nos voliéres

Itálie

ItalyPet (https://www.italypet.com). Asi nejdůležitější italský server pro prodej zvířat. V levé části okna pod polem pro vyhledávání je umístěný seznam rubrik. Naleznete tam také Uccelli (=ptáci) a pod tím Pappagalli (=papoušci).

Tom_Italy

Velká Británie

V této zemi se nachází spousta chovatelů a tomu odpovídá také pestrá nabídka prodávaných druhů. Nešvarem většiny webů v anglickém jazyce (ale i jiných, včetně Parrot4sale) jsou falešné inzeráty s podezřele nízkými cenami. Autoři takových příspěvků pocházejí z celého světa a většinou mají za cíl pouze vylákat z případných zájemců peníze za zálohu na dané exempláře. Buďme proto obezřetní.

Birdtrader (https://www.birdtrader.co.uk). Největší inzertní server exotického ptactva ve Velké Británii. V horním menu zaklikneme požadovanou skupinu ptáků.

Tom_Birdtrader

Birds4sale (https://www.birds4sale.co.uk). V pravé části okna nalezneme pole pro vyhledávání, kam zadáme anglický název hledaného druhu.

Tom_Bird4sale

Rakousko

Tieranzeigen (https://www.tieranzeigen.at/voegel/). Zvířecí inzertní server. Většina příspěvků je rakouských, některé pocházejí také od německých chovatelů. Zaklikneme v horním menu položku Vögel a poté vybereme v levé části okna skupinu ptáků, kterou hledáme.

Tom_Tieranzeigen

 

Předchozí článek

První odchov bílého kakariki v České republice?

Dálší článek

Příští rok otevřeme nový pavilon amazoňanů, říká ředitelka Papouščí zoologické zahrady v Bošovicích

4 Comments

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější