Podvodné inzeráty na levné ary hyacintové mají první oběť v Česku

Jednadvacetiletá žena z Hranic na Moravě zaslala na účty v různých afrických zemích přes 17 tisíc korun, aby získala aru hyacintového. Nechala se nachytat podvodnými inzeráty, které na českém internetu nabízely tyto ptáky za směšnou částku pěti tisíc korun. Skutečná cena ary hyacintového přitom převyšuje čtvrt milionu korun. Případ, o kterém informovala přerovská příloha deníku MF Dnes, vyšetřuje hranická policie jako trestný čin podvodu.

Ara hyacintový za pět tisíc – a přesto se někdo nachytal

Postižená žena přitom nemá takřka žádnou naději na to, že by se jí peníze někdy vrátily zpátky. Nabídky, které se objevovaly s železnou pravidelností na většině známých webů s chovatelskou inzercí, přitom od počátku vzbuzovaly přinejmenším rozpaky. Na první pohled bylo patrné, že jde o podvod. Cena ptáků byla směšně nízká, text inzerátu byl přeložen do češtiny prostřednictvím webového překladače a příliš nedával smysl. Nabídka ale nepostrádala atraktivní fotografie „nabízených“ papoušků.

Přesto se žena nechala nachytat na velmi nízkou cenu papouška, o jehož skutečné hodnotě a dostupnosti na českém trhu patrně neměla ani potuchy. S prodávajícím se kontaktovala přes e-mail a domluvila se, že jí papouška zašle letecky z Kamerunu. Poté odeslala na sdělený účet požadovaných pět tisíc korun. Hned následující den pak podvodník od ženy vymámil dalších 10 tisíc korun na účet v jiné africké zemi, údajně za letištní poplatky, popsala listu mluvčí přerovské policie Miluše Zajícová.

Za další dva dny přišel další požadavek na dva a půl tisíce korun, které podvodník zdůvodnil potřebou zakoupit inkubátor, protože ara údajně během letu do Evropy snesl dvě vejce. Po uhrazení této částky přišly další žádosti o 12 a později 30 tisíc korun za poskytnuté služby, aniž by poškozená žena cokoli obdržela. Proto vyrazila na policii. V rukou má však jen e-mailovou korespondenci a čísla účtů u zahraničních bank v Africe, kam zaslala peníze, aniž by s „prodejcem“ uzavřela jakoukoli smlouvu.

Ukázka podvodného inzerátu na webu iFauna.cz. Text je zjevně přeložený pomocí internetového translatoru, e-mail má podivnou koncovku a fotografie byla patrně ukradena z nějakého chovatelského webu. Tento inzerát ale není předmětem policejního vyšetřování a nevztahuje se k případu popisovanému v tomto článku.

Podvodných inzerátů je na českých webech více

Podvodné inzeráty, které nabízejí podezřele levné papoušky, často velmi vzácné druhy podléhající povinné registraci podle mezinárodní úmluvy CITES, se objevují na českých inzertních webech pravidelně. Ačkoli jde o evidentní podvody a většina návštěvníků těchto stránek je dokáže jednoduše odhalit, najdou se laici, kterým taková nabídka přijde zajímavá. O to alarmující je fakt, že správci inzertních webů tyto nabídky většinou nemažou.

Deník, který informaci o případu zveřejnil, ani vyšetřovatelé nesdělili, na kterém webu žena inzerát našla. Správce největšího chovatelského inzertního portálu iFauna.cz Radek Horký ale na dotaz serveru Ararauna.cz vyloučil, že by šlo o tyto stránky. „Tento případ se na webu iFauna.cz nestal. Občas řešíme s policií případy podvodných inzerátů, ale pokud vím, tak tento jsme neřešili,“ uvedl Horký. Přesto lze v archivu inzerátů na iFauně aktuálně najít i výše vyobrazený podvodný inzerát, který rovněž nabízí aru hyacintového, ovšem bez uvedené ceny.

Úvodní foto: Wikipedia.com

[poll id=“19″]

Předchozí článek

Miroslav Bobek: Chce-li někdo zakázat invazivní druhy, ať začne psy a kočkami

Dálší článek

Proč je u některých papoušků nedostatek samců nebo samic? Dá se to nějak regulovat?

2 Comments

  • S podobnými podvodnými inzeráty se občas na inzertních serverech setkám. Jen bych ještě odkázal na článek o podvodných inzerátech https://www.inzon.cz/podvodne-inzeraty/.

  • Pozor na podobné inzeráty jedná se o velký podvod !!!

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější