Společně s kakariki žlutočelým nejznámější zástupce tohoto rodu papoušků a také nejčastěji chovaný kakariki v zajetí. Celkově je zelený, na spodních partiích žlutavý. Na čele, temeni a pruhu přes oko je červený až karmínový. Vnější prapory letek má fialově modré, zobák bledě modrošedý, špička je tmavě šedá. Oko je červené a běhák šedohnědé. V zajetí jsou chovány i různé barevné mutace. Dorůstá délky 27 cm a hmotnosti do 100g.
Ve volné přírodě žije na Novém Zélandu, Kermadecových ostrovech a Antipodech, kde se vyskytují jeho poddruhy. Dříve byli pod tento druh začleňováni i kakariki chathamský, kakariki novokaledonský a kakariki norfolcký, kteří jsou nyní uznáváni za samostatný druh. Početnost divoké populace kakarikiho rudočelého se odhaduje na 14 až 25 tisíc pohlavně dospělých ptáků. Existují tři poddruhy: kakariki rudočelý novozélandský (Cyanoramphus novaezelandiae novaezelandiae), kakariki rudočelý kermadecký (Cyanoramphus novaezelandiae cyanurus) a kakariki rudočelý antipodský (Cyanoramphus novaezelandiae hochstetteri).
Chov v zajetí
Zcela běžný druh papouška, který je spolu s kakariki žlutočelým velmi rozšířeným mezi chovateli. Má velice zajímavý hlas, který připomíná kozí mečení. Jde o temperamentního ptáka, který se vyznačuje velkou zvědavostí a rád se prolétává, proto by měl mít k dispozici voliéru nebo větší klec, případně by ho majitel měl denně pouštět prolétnout po bytě. Je běžný jak v chovu, tak jak domácí mazlíček.
Do České republiky se tito ptáci dostali až po roce 1972, dříve se zde podle Milana Vašíčka (viz kniha Papoušci Oceánie, Barko 2003) nevyskytovali. Poměrně brzy začali být odchováváni. Jde o druh, který je vhodný i pro začátečníky, má poměrně velké snůšky a dokáže za sezónu zahnízdit i několikrát. Existuje i celá řada barevných mutací, například žlutá, plavá, strakatá. Každá si ale uchovává charakteristické rudé čelo a proužek přes oko.
Dostupnost a cena
Zcela běžný druh papouška, který je k dostání snad na každé ptačí burze a ve zverimexu. Cenově je velmi přijatelný a dá se ochočit jako domácí mazlíček. Na chov je vhodný i pro začátečníky. V roce 2013 se cena mladých ptáků pohybovala od 250 korun výše, barevné mutace bývají mírně dražší. To samé platí o pohlavně dospělých ptácích, zejména harmonizujících chovných párech.
Výskyt v českých a moravských ZOO