Rosela žlutobřichá (Platycercus caledonicus)
Vůbec největší druh rosely, který se vyskytuje výhradně na Tasmánii a přilehlých ostrovech. Celkově je žlutá, na čele má silný červený pruh. Lícní skvrny má tmavě modré, hřbet je černý s tmavě zeleným lemováním peří. Křídelní krovky má fialovomodré a letky modré s černými konci. Spodní krovky ocasní přechází až do oranžovočerveného nádechu, horní část ocasu je jasně olivová, stejně jako kostřec. Dorůstá délky 37 cm a hmotnosti do 170 g.
Divoká populace obývá rozsáhlé biotopy na Tasmánii a ostrovech Bass Strait, kde se nevyhýbá ani městským parkům. Dříve byly rozlišovány dva poddruhy, dnes je považována na monotypický druh. Je považována za velkého škůdce v zemědělství a zahradnictví. Jde o velmi hojný druh, který rozhodně není ohrožen. Zajímavé je, že kromě Evropy a Austrálie jej v zajetí téměř nikde nechovají – ve Spojených státech je vyloženě vzácná.
Chov v zajetí
Poměrně častý druh, i když ne tak jako známější rosela pestrá a rosela penant. Je velmi odolná, lze ji chovat celoročně ve venkovních voliérách, ale ptáci by měli mít možnost úkrytu před studeným větrem. Jde o aktivního letce, proto vyžaduje prostornější voliéry o délce alespoň tři metry. Velmi dobře odolává mrazu, v zimě se dokonce ráda ve venkovní voliéře koupe. Protože má celkově ráda chladnější počasí, měly by být voliéry v létě zastíněny, případně umístěny pod stromy.
V teplejších oblastech, pokud nemá dostatek stínu a chladu, by rosela žlutobřichá nemusela vůbec zahnízdit. Naopak by ji to mohlo přimět k přepeření, což vede k zastavení hnízdní aktivity. Vzhledem k tomu, že během hnízdění mohou být ptáci agresivní, je vhodné páry oddělit do samostatných voliér. Nejde o ptáka, který by měl schopnosti naučit se mluvit a byl vhodný pro chov v domácnosti jako domácí mazlíček.
Dostupnost a cena
Běžnější druh papouška, který ale není tak rozšířen jako známější rosela pestrá nebo rosela penant. Existuje i v několika barevných mutacích. Jako domácí mazlíček není příliš vhodný. Cena mladých přírodně zbarvaných ptáků se v roce 2013 pohybovala okolo 800 korun.
Výskyt v českých a moravských ZOO
Nechová ji žádná ze zoologických zahrad v České republice.
Nejnovější komentáře