Rosela žlutolící (Platycercus icterotis)

Nejmenší druh rosely, který je rovněž označován jako „západní rosela“, protože se vyskytuje v nejzápadnějším cípu Austrálie. Celkově je červená a červeně oranžová, lícní skvrny a příuší jsou žluté. Hřbet má černý se zeleným lemováním konce pírek. Ohbí křídla a křídelní krovky jsou modré, letky sytě modré a černým lemováním. Ocas je na středu zelený, krajní ocasní pera přecházejí do modré. Kostřec je zelený, oko černé, zobák světle šedý a běhák tmavě šedý. Dorůstá délky 26 cm a hmotnosti do 75 g.

Ve volné přírodě žije výhradně v jihozápadním cípu Austrálie, daleko od přirozených biotopů jiných druhů rosel. Je poměrně hojná, ptáci žijí v menších hejnech v otevřených lesích, travnatých krajinách u vodních toků a často v hospodářských oblastech. Bývá poměrně často odchytávána a dovážena do východních států Austrálie. Existují dva poddruhy: rosela žlutolící tmavá (Platycercus icterotis icterotis) a rosela žlutolící bledá (Platycercus icterotis xanthogenys).

Chov v zajetí

Celkem hojně chovaný druh papouška, který je považován za chovatelsky nejméně náročný. Zájemci ale musí počítat s tím, že jde o velmi aktivního ptáka, pro kterého je třeba připravit voliéru alespoň dva až tři metry dlouhou, kde by se mohl proletět. Jako domácí mazlíček není úplně vhodná, nicméně ji tak někteří lidé chovají (viz video níže). Patří mezi velmi odolné ptáky, kterým nevadí pobyt v celoročních voliérách i přes zimu bez vytápěného zázemí.

Pohlavně dospívá již v prvním roce života. Ptáci se velmi rádi přehrabují na zemi, proto by mělo být dno voliér pokud možno přírodní. Ačkoli v přírodě žije v menších hejnech, v zajetí se doporučuje chovat jednotlivé chovné páry odděleně, aby se zamezilo vzájemnému napadání ptáků. V době toku a během hnízdění jsou totiž agresivní.

Dostupnost a cena

Poměrně bežný druh papouška, který se pravidelně objevuje na ptačích burzách i v chovatelské inzerci na internetu. Vhodná je spíše do voliérového chovu, jako domácí mazlíček je méně atraktivní. Cena mladého ptáka se v roce 2013 pohybovala od 500 do 1 000 korun. Existuje několik barevných mutací.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Nechová jej žádná ze zoologických zahrad v České republice.


Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..