Kanadský útulek s 500 papoušky se nevyhne vystěhování. Dočasně mu pomůže sousední město

World Parrot RefugeTéměř pět set opuštěných papoušků, o které se v kanadském městečku Coombs v Britské Kolumbii stará sdružení The World Parrot Refuge, musí do konce července opustit prostory, které útulku pronajímal manžel zakladatelky zařízení Wendy Huntbatchové, Horst Neumann. Ten již krátce po únorovém úmrtí své ženy prohlásil, že útulek podporoval především kvůli ní a nyní hodlá nemovitosti, které The World Parrot Refuge využívá, pronajmout za komerční ceny. Na ty útulek nemá a tak se musí vystěhovat. Pomocnou ruku zařízení podala městská rada sousedního městečka Nanaimo, která mu dočasně pronajme náhradní prostory.
Radní z Nanaima souhlasili s tím, že za symbolický jeden dolar poskytnou útulku nemovitost, kterou dříve využívala nevládní organizace zaměřená na prevenci proti krutému zacházení se zvířaty. Budova se uvolnila teprve před měsícem poté, co se organizace přestěhovala do nového sídla. Paradoxně jde o stejnou organizaci, která krátce po oznámení Horsta Neumanna o vystěhování papouščího útulku prováděla v zařízení The World Parrot Refuge kontrolu a konstatovala, že personál se nemůže postarat o tak velký počet ptáků, takže doporučila část papoušků umístit k náhradním majitelům.

Všichni exoti mají skončit v domácnostech

Papouščí útulek se z Coombsu, městečka vzdáleného 150 km severně od Victorie, stěhuje po jedenácti letech. Wendy Huntbatchová ho založila v roce 2005 a postupně jej naplnila až 900 papoušky. Část exotů poté našla nové majitele, takže v současné době se v zařízení nachází 450 až 500 papoušků. Původní útulek měl k dispozici vnitřní vytápěné prostory o ploše 2 100 metrů čtverečních a 1 500 metrů čtverečních venkovních voliér. Útulek byl přístupný veřejnosti, za drobný vstupní poplatek fungoval jako jakási zoologická zahrada. Výnosy ze vstupného pokrývaly část nákladů na krmivo a platy zaměstnanců útulku, jich bývalo až osmnáct.

K TÉMATU: Kanadskému útulku s 600 papoušky hrozí po smrti jeho zakladatelky vystěhování

Papoušky do útulku umisťovali i jejich dřívější majitelé, kteří se už o ně nezvládali postarat, nebo na ně neměli tolik času jako dříve. Zaměstnanci útulku nyní tyto majitele kontaktují s dotazem, zda by si papoušky nechtěli vzít zpět a nepomohli tak ulevit organizaci při očekávaném stěhování do menších prostor. S tímto postupem souhlasí i další nezisková organizace Greyhaven Exotic Bird Sanctuary, která pomáhala útulku najít nové prostory a organizuje jeho přesun. „Očekávám, že najdeme domov a nové útočiště všem našim papouškům. Jen to bude chvíli trvat,“ řekl novinářům Matthew Spate, jeden z mála zbylých zaměstnanců The World Parrot Refuge.

Úvodní foto: YouTube.com/Edward Homer
Předchozí článek

Asociace chovatelů exotického ptactva se sešla v Čelákovicích, připravuje spolupráci s ČSCH

Dálší článek

Na návštěvě papouščích expozic ve zlínské zoologické zahradě Lešná

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější