Kanadskému útulku s 600 papoušky hrozí po smrti jeho zakladatelky vystěhování

The World Parrot RefugeUVNITŘ VIDEO – Smutný osud může postihnout šest stovek papoušků z kanadského útulku The World Parrot Refuge ve městečku Coombs poté, co zemřela zakladatelka tohoto zařízení Wendy Huntbatchová. Manžel zesnulé Horst Neumann, který chod zařízení podporoval tím, že mu bezplatně poskytoval rozsáhlé prostory a zajišťoval jejich vytápění, nyní požaduje po sdružení platbu komerčního nájemného. Pokud útulek nebude schopen nájem platit, hrozí mu vystěhování. „Sdílím manželčinu lásku k ptákům, ale nemám pro tuto vášeň bezednou peněženku. A útulek nemá dostatečné příjmy na svůj provoz,“ uvedl Neumann pro kanadský list The Globe and Mail.
„Stáli mě miliony dolarů. To musí skončit“

Manžel zakladatelky útulku argumentuje, že nemovitosti, které obývají stovky papoušků a dosahují plochy 20 tisíc stop čtverečních, by mohly být pronajaty jiné společnosti za klasický nájem. „Za dobu, co je podporuji, jsem do nich investoval miliony dolarů,“ argumentuje. Útulek na stejném místě funguje od roku 2005, jeho zakladatelka Wendy Huntbatchová zemřela letos v únoru. „Podporoval jsem práci své ženy, když byla naživu. Teď si ale už nemůžu dovolit pronajímat útulku prostory zdarma,“ vysvětlil Horst Neumann. „Nemohu nadále bezúplatně podporovat The World Parrot Refuge. To je prostě život, jsou tu účty, které musí být zaplaceny,“ dodal. Část budov by podle něj mohla být prodána nebo pronajata jiné společnosti.

K TÉMATU: Papouščímu útulku amerického veterána hrozí zánik, jeho budova má být stržena

Vedení útulku se podle šéfky správní rady Sue Watkinsové poohlíží po novém sídle. Jedno z potenciálních míst byla navštívit minulý čtvrtek. V útulku podle ní nyní žije 500 až 600 papoušků, případné stěhování tak bude představovat „logistickou výzvu“. Nemělo by ale být nereálné. Útulek má v současné době 18 zaměstnanců, kteří se snaží pracovat nad rámec svých povinností, aby zajistili bezproblémový chod zařízení. Starají se o celou řadu velkých druhů papoušků, na které jejich původní majitelé už nestačili. „Papoušci nejsou vhodní domácí mazlíčci. Jsou velmi destruktivní,“ říká členka správní rady útulku Lynn Keoghová. „Lidé se jimi lehce nechají okouzlit, ale skutečnost je pak jiná.“

Zakladatelka odmítala útulek přestěhovat

The World Parrot Refuge žije z darů, kterých ale v posledních letech ubývalo. Aktuální situací útulku se už zabývá i Společnost pro prevenci týrání zvířat v Britské Kolumbii, která je v úzkém kontaktu se zaměstnanci zařízení. „Pokud budou muset přemístit takové množství ptáků, budeme mít obavy o blaho papoušků a určitě jim budeme chtít pomoci, pokud to bude v naší moci,“ uvedla šéfka společnosti Tina Hearyová. Sama útulek navštívila poté, co si jí stěžovali lidé z městečka Coombs, kde zařízení sídlí. „Dali jsme provozovatelům mnoho doporučení a písemných požadavků, které se týkaly životního prostoru pro jednotlivé ptáky,“ uvedla Hearyová bez dalších podrobností.

ČTĚTE TAKÉ: Začínal s jedním papouškem, teď se stará o 500 nechtěných mazlíčků v největším útulku v USA

Syn zesnulé zakladatelky útulku Wendy Huntbatchové zveřejnil na webu zařízení krátký nekrolog, v němž svoji matku popsal jako velkou milovnici papoušků a aktivistku za práva zvířat. „Jejím cílem bylo vzdělávat lidi, proč by neměli chovat papoušky jako domácí mazlíčky. Bojovala za zastavení obchodování s papoušky a proti jejich importu do Kanady. Chtěla poskytnout domov těm papouškům, kteří se už do Kanady dostali,“ stojí v textu. Papouščí útulek funguje i jako svého druhu zoologická zahrada, za poplatek jej může navštívit veřejnost. Právě vstupné činí důležitou část příjmů útulku. „Wendy nechtěla, aby papoušci museli opustit toto místo. Chtěla pro ně vytvořit ideální domov, kde by mohli být součástí hejna a žít pokud možno přirozeným způsobem,“ říká Lynn Keoghová.

Úvodní foto: Travelingislanders.com
Předchozí článek

Spojené státy podpořily zařazení papouška žako do CITES I a jeho povinnou registraci

Dálší článek

Černání peří u papoušků? Může jít o roztoče zápeřníky, ale spíše o špatnou výživu

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější