Poměrně mnoho chovatelů řeší problém s černáním peří u papoušků. Těmito obtížemi trpí jak ptáci chovaní ve voliérách, tak domácí mazlíčci a jejich majitelé se málokdy dopátrají příčiny. Ta může být dvojí: černání peří se objevuje u ptáků, kteří dostávají špatně vyvážené krmné dávky a jsou překrmováni, případně jsou ve stresu a špatném prostředí, nebo jde o roztoče zápeřníky, které důvěrně znají spíše chovatelé slepic a jiné drůbeže. Někteří papoušci mívají na křídlech a zádech dokonce celé černé mapy a ztrácí přirozené zbarvení. Po přepeření černá mizí, pokud ale není odstraněna příčina problému, postupně se vrací a postihuje ptáka se stejnou intenzitou.
„Černání peří je častěji než zápeřníky způsobeno složením výživy. Zatímco zápeřníci poškozují pera nahodile v celém jeho průběhu, nutriční změny typicky postupují od špiček směrem k bázi. V obou případech je pero poškozené, protože dochází k vyšší fragilitě (resp. u zápeřníků k přímé likvidaci) větviček praporů,“ říká veterinářka Veronika Grymová z brněnské veterinární kliniky Avetum. „Po přepeření začnou zápeřníci poškozovat nové pero prakticky okamžitě, zatímco nutriční změny zcela vymizí (pero naroste zdravé) a začnou se objevovat po čase s tím, jak dlouho působí vyvolávající příčina,“ dodává.
Jasný signál problému s játry
Černání peří je podle Veroniky Grymové typickým jevem u obézních ptáků překrmovaných tuky a bílkovinami. Stačí, když jim chovatel předkládá nadměrné krmné dávky. Týká se to i arů, u kterých se obezita prakticky nevyskytuje, ale jednotvárná strava jim neprospívá. Černání peří v podstatě signalizuje problém s játry, který by chovatel neměl ignorovat. Jednou z příčin ale může být i nedostatek UV záření, tedy vitamínu D3, který je nezbytný pro vstřebávání vápníku a fosforu. Postiženému papouškovi by tedy pomohl přímý přístup na sluneční světlo (ovšem měl by mít zároveň možnost schovat se do stínu).
K TÉMATU: Veterinární poradna: Co se stresovým peřím? Z jakých stromů lze papouškům trhat větve na okus?
Méně častým, zato dost nepříjemným původcem černání peří je roztoč zápeřník. Živí se šupinkami odumřelé kůže a částicemi peří, v podstatě do peří vykusuje díry a zanechává po sobě černé mapky. Peří pak vypadá jako prožrané od molů. „Zápeřníky poměrně spolehlivě likvidují různé sprejové insekticidy a akaricidy. Pro dlouhodobé použití lze doporučit pudr Ekosip, který je zcela netoxický, působí na fyzikálním principu,“ radí Veronika Grymová. „Zápeřníci žijí pouze na ptácích, dočasně i na vypadaném peří, není tedy nutná likvidace budek apod.,“ ujišťuje. Ošetření by se mělo opakovat dle potřeby, většinou však stačí dvojí v rozmezí 10 až 14 dnů kvůli dolíhnutí nové generace roztočů.
Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz