I přes válku kvete na syrsko-turecké hranici obchod s pašovanými papoušky

Turecko-syrská hraniceAni dlouholetý válečný konflikt v Sýrii a přítomnost teroristického Islámského státu v regionu nezastavily tradiční pašování exotických ptáků, především pak papoušků, ze Sýrie do Turecka. Cena ptáků dovážených ze Sýrie navíc kvůli válečnému konfliktu klesla. Překupníci tak mohou na papoušcích propašovaných ze Sýrie sužované občanskou válkou i konfliktem s Islámským státem vydělat mnohem víc peněz. Například za agapornise růžohrdlé jsou překupníci na turecké straně hranice ochotni zaplatit 500 tureckých lir, zatímco cena stejného ptáka v Turecku se pohybuje okolo 1 000 lir, upozornila agentura Reuters.
Mezi nejčastěji pašované papoušky patří korely chocholaté, andulky vlnkované, agapornisové škraboškoví a zmiňovaní agapornisové růžohrdlí. Například letos v únoru turecká armáda zabavila na hranici se Sýrií zásilku 700 menších druhů papoušků a 294 andulek. „Ceny ptáků, kteří přicházejí ze Sýrie, jsou mnohem nižší než u nás,“ řekl agentuře chovatel Mehmet Turan z tureckého pohraničního města Reyhanli. „Třeba takové hrdličky. U nás se jejich maloobchodní cena pohybuje okolo 25 lir, ale ze Sýrie se dají sehnat za 12,5 až 15 lir,“ upozornil Turan. Pro překupníky z turecké strany hranice to je jednoduchý způsob, jak bleskově získat dvojnásobek své investice.

K TÉMATU: Největší odhalený pašerák ptáků na světě? Thajci zadrželi muže s tisíci exoty

Přes syrsko-tureckou hranici se toho pašuje více. Nejčastěji jde o pohonné hmoty, které na turecký trh dostává Islámský stát a financuje tak svůj chod. Právě kvůli tomu Turecko za pomoci Severoatlantické aliance zpřísnilo kontroly na víc než 900 kilometrech společné hranice se Sýrií. Výsledkem jsou nejen zabavené barely ropy, ale také pašované cigarety, cukr, dobytek a – papoušci. Ceny veškerého pašovaného zboží jsou veskrze poloviční oproti cenám v Turecku. V den, kdy turečtí vojáci zajistili zásilku téměř tisíce papoušků, zadrželi téměř 800 lidí při ilegálním překročení hranice ze Sýrie do Turecka a zabavili 2 660 krabiček cigaret, tři krávy a několik mobilních telefonů.

Úvodní foto: Wikia.com
Předchozí článek

Černání peří u papoušků? Může jít o roztoče zápeřníky, ale spíše o špatnou výživu

Dálší článek

Začal veletrh Interzoo, největší přehlídka chovatelských potřeb v Evropě

One Comment

  • 150euro za ruzohrdleho no neviem,neviem

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější