Veterinární poradna: Co se stresovým peřím? Z jakých stromů lze papouškům trhat větve na okus?

MVDr. Markéta HašlováUplynuly dva týdny a je tu druhé pokračování naší veterinární poradny, v níž na vaše dotazy odpovídá MVDr. Markéta Hašlová z pardubické Veterinární kliniky Trnová. Dotazy můžete zasílat na redakční e-mail admin@ararauna.cz, případně napsat do komentáře pod tento článek, nebo na oficiální stránku webu Ararauna.cz na Facebooku či Google+. U každého dotazu vám potvrdíme příjem zprávy a sdělíme, kdy můžete očekávat vydání článku s odpovědí na vaše otázky. Další pokračování poradny vydáme opět za dva týdny.

Jana Špatenková: Potřebovala bych, prosím, poradit ohledně druhů papoušků. Jsem začátečník, chtěla bych si pořídit svého prvního papouška. Bydlím v panelákovém bytě, proto by měl být malý a ne hlučný. Už jsem si nějaké informace hledala, a rozmýšlím se, jestli si pořídit aymaru pruhovaného (Bolborhynchus lineola) nebo papoušíčka šedokřídlého (Forpus coelestis). Mohli byste mi prosím říct, jaký je mezi nimi rozdíl (v chování apod.) a který by byl vhodnější? Děkuji.

MVDr. Markéta Hašlová: Oba dva druhy patří mezi menší papoušky, které lze chovat v bytě bez problémů. Z obou druhů papoušků se dá vychovat milý společník. Vše záleží na tom, kolik času mu budete moci věnovat. Ovšem povahu konkrétního jedince vám na 100% nezaručí nikdo. I mezi jedinci stejného druhu se mohou vyskytnout rozdíly v povaze a chování.

Gabriela Koníčková: Chtěla bych se zeptat na alexandra velkého, chci si ho pořídit do bytu a mám klec po alexandru malém o rozměrech D 45 x Š 45 x V 75 cm. Stačila by mu, nebo potřebuji větší?

MVDr. Markéta Hašlová: Alexandr velký dosahuje velikosti 58 cm (což je o cca 20 cm více než Alexandr malý), klec Vašeho rozměru je pro chov Alexandra velkého nedostačující. Při klecovém chovu musí mít pták min. jednou za den možnost prolétnutí po místnosti, ve větším prostoru. U Alexandra velkého je dobré mít na paměti, že mívá destruktvní povahu a vše dřevěné nebo plastové může snadno zničit.

Iveta Prejzová: Chovatel mi prodal cca půlroční mládě ary ararauny s tím, že nemá ocas, že si ho ulomil v kýbli a že mu už opět roste. Měl ho dlouhý tak do deseti centimetrů. Netušila jsem ovšem, co mě čeká. Téměř ihned se u mě doma Arouškovi všechna brčka na ocase ulámala, strašně mu rány krvácely a tak to trvá dosud. Brčka na ocase mu narostou maximálně cca 10 cm a opět se ulámou. Kolikrát mu z ran visí chuchvalce sražené krve. Byla jsem s tím na veterině pro ptáky, kde mi bylo řečeno, že má tzv. stresové peří. Tak jsem jela do Prahy, tam Arouškovi vzali krev, PBFD nemá, ale má málo bílých a červených krvinek. Víc jsem se nikde nedozvěděla. S ocasními brky je stále stejný problém a stresové peří též a to i přesto, že zeleninu a ovoce podávám denně, injekční stříkačkou, abych měla jistotu, že Aroušek do těla dostane nějaké vitamíny, protože jinak vše jen podloube a nic nesní. Bohužel to je k ničemu… Celý den je volně po bytě, chodí na procházky, beru ho na prolétnutí. Granule mu nedávám, místo nich dostává micro minerály od německé firmy CD Vet, ovoce a zeleninu, jablečný ocet, chlorelu, spirullinu, mumio, ořechy, slunečnici, semenec konopí, ostropestřec, peruánské a moučné červy, vajíčko, med, pyl rouskový i pergový, dávám naklíčit kukuřici a pšenici, peču mu piškoty zvajec a celozrnné mouky. Občas mu dám vařené luštěniny, kuřecí maso, sýr, tvaroh a uvařím mu bylinkový čaj. Chtěla bych se ještě zeptat, zda je možné k pití občas podat minerální vodu, třeba magnesii.

MVDr. Markéta Hašlová: Pokud by se jednalo u papouška o tzv. stresové peří, je dobré zařadit do výživy doplňky posilující imunitu daného jedince (např. sirup Imunoglukan), které se mohou podávat dlouhodobě. Na podporu přepeřování jsou vhodné vitamíny skupiny B (např. V přípravku Complejo B8). Minerální vodu čas od času podávat můžete, ovšem pokud vám jde o doplnění minerálů, existují pro papoušky minerální bloky a přípravky s obsahem minerálů.

Ara vojenský se stresovým peřím - typické jsou tmavé obloučky na každém pírku
Ara vojenský se stresovým peřím – typické jsou tmavé obloučky na každém pírku (Foto: Parsipet.ir)

Milan Hrabec: Chtěl bych se prosím zeptat na nebezpečí, které může skrývat domácnost. Máme týden nového člena rodiny, samičku amazoňana surinamského a někde jsem se dočetl, že může být nebezpečná teflonová pánev (výpary). Papouška máme sice v obýváku, ale ten je spojený s jídelnou a kuchyní. Není to moje první zkušenost s papouškem, odmala jsme u rodičů papouška měli a mají i teď, ale až teď jsem něco takového zjistil! Prosím o radu jestli je to opravdu tak nebezpečné a zdraví škodlivé a na co by jsme si při chovu v domácnosti měli dát ještě pozor.

MVDr. Markéta Hašlová: Teflon je pro papoušky toxický, proto se nedoporučuje chovat papoušky v kuchyni, kde může dojít k výparům, které by papouška mohly ohrožovat na zdraví a na životě. Pokud není v těsné blízkosti prostoru, kde se vaří a teflon používá, obávat se nemusíte. Stejně tak škodlivé mohou být pro papouška jedovaté pokojové květiny, volně dostupné úklidové prostředky (saponáty a jiné koncentráty, prací prášky apod.), proto i na ty by si chovatel měl dát pozor.

Milan: Dobrý den, má smysl kupovat dvouletého aru araraunu s ohledem na již vžité zlozvyky, nebo se ještě dají v tomto věku snadno eliminovat? Nebo raději koupit mládě?

MVDr. Markéta Hašlová: Záleží, o jaké zlozvyky se jedná. Obecně pokud máte na výběr mezi jiným jedincem, raději vždy vybrat takového, který zlozvyky netrpí. Bohužel nelze zaručit, že se dané zlozvyky a poruchy chování (i přes nízký věk) podaří odstranit.

Iveta St.: Dobrý den, mám osmiletou samici žaka. Chovatel, od kterého jsem ji kdysi kupovala, mi doporučil, abych větve do klece používala výhradně z ovocných stromů nebo bezinky. Problém je, že za osm let jsem zdevastovala zahradu s ovocnými stromy a nestačí tak rychle dorůstat. Poraďte mi prosím, jaké stromy mohu ořezávat do klece jako „kousací“ bidýlka. Co takle lískový oříšek? Ten by zrovna potřeboval prořezat.

MVDr. Markéta Hašlová: Lískový oříšek jako zdroj bidýlek pro vašeho papouška můžete použít. Kromě větviček z ovocných stromků můžete použít např. i větvičky vrby.

Úvodní foto pro Ararauna.cz: Tomáš Kubelka

Předchozí článek

Radost z šesti nových mláďat kakapů sovích kalí úhyn dvou dospělých ptáků. Na světě jich zůstává 128

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 9. až 11. května 2014

One Comment

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější