Radost z šesti nových mláďat kakapů sovích kalí úhyn dvou dospělých ptáků. Na světě jich zůstává 128

UVNITŘ VIDEKakapo sovíO – Celosvětová populace kriticky ohrožených nelétavých papoušků kakapů sovích se jen na chvíli přiblížila hranici 130 jedinců. Radost z šesti letošních mláďat, prvních po tříleté přestávce, po kterou kakapové na ostrovních rezervacích poblíž Nového Zélandu nehnízdili, kalí čerstvá informace o úhynu dvou dospělých ptáků. „Kakapí populace se zmenšila o dva exempláře. Bohužel, po vzrušení z šesti letošních mláďat jsme ztratili Bena (věk neznámý) a Taongu, které byly tři roky,“ napsali členové vládního týmu na záchranu kakapů sovích na svém oficiálním profilu na Facebooku.

Každý kakapo má svoje jméno

„Tým je smutný především z úhynu Taongy, protože to byla velmi nadějná samice. Doufejme, že budeme brzy znát příčinu,“ konstatují ochránci. Kakapů zbývá na světě tak málo, že všichni žijící ptáci dostávají od členů záchranného týmu svoje jméno. Papoušci mají na těle připevněné mikrovysílačky a jejich pohyb je neustále monitorován. Kakapové obývají výhradně malé ostrovní rezervace zbavené všech predátorů, protože jako nelétaví ptáci nemají šanci čelit útokům nepůvodních druhů šelem a hlodavců, jako jsou zdivočelé kočky, krysy a potkani.

K TÉMATU: Aucklandská zoo zachránila mládě kakapa sovího z volné přírody. Ukáže ho návštěvníkům

Záchranný program kakapů postupuje v desetiletých cyklech. Ten současný začal v roce 2006 a bude končit napřesrok. Ochránci si v tomto období stanovili za hlavní cíle maximalizaci odchovů mláďat kakapů, minimalizaci ztrát genetické rozmanitosti v populaci těchto ptáků, obnovu a udržení dostatečného počtu lokalit vhodných pro jejich hnízdění a udržování povědomí o kakapech u veřejnosti, včetně podpory zainteresovaných stran. „Chceme-li obnovit samostatnou populaci kakapů sovích, potřebujeme mít alespoň 150 samic,“ konstatuje záchranný tým na svém oficiálním webu.

Papoušci žijí jen na třech malých ostrovech

Rezervace s kakapy sovími se momentálně nachází na třech ostrovech: Cod Fish (Whenua Hou), Anchor a Little Barrier (Hauturu). První rezervaci na Cod Fish Island vytvořil novozélandský Odbor ochrany přírody v roce 1998, kdy zde završil rozsáhlý projekt na eradikaci (vymýcení) krys. V roce 2001 pak byla „zprovozněna“ nejmladší rezervace na ostrově Anchor, kde byly zlikvidovány všechny uměle zavlečené lasice. Žádný z „vyčištěných“ ostrovů ale nedokáže pojmout více než 100 kakapů. Přitom právě populace nad 100 jedinců by se mohla časem stát zcela samostatnou a množit se bez zásahu člověka.

ČTĚTE TAKÉ: Druhý letošní kakapo soví je na světě, celkem je jich už 126

Větší ostrovy, které by dokázaly pojmout víc než stovku kakapů, jsou plné predátorů, jichž se nelze na tak velkém území jedmoduše zbavit. „Nedostatek takových útočišť pro kakapy by mohl být překážkou záchovného programu, pokud bude chov kakapů nadále zdárně pokračovat,“ konstatují novozélandští ochránci přírody. „V budoucnu proto musí být vybrán a od predátorů vyčištěn některý z velkých ostrovů. Vzdáleným snem je potom znovuvysazení kakapů na novozélandskou pevninu,“ dodávají členové záchranného týmu kakapa sovího.

Úvodní foto: Gabbywild.wordpress.com

Předchozí článek

PBFD: kde se vzala nejobávanější nemoc papoušků a dá se proti ní účinně bojovat?

Dálší článek

Veterinární poradna: Co se stresovým peřím? Z jakých stromů lze papouškům trhat větve na okus?

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější