Spojené státy podpořily zařazení papouška žako do CITES I a jeho povinnou registraci

Žako velkýNejen sedm afrických států a Evropská unie podporují návrh na přeřazení papoušků žako do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES o obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, což by vedlo k povinné registraci všech těchto ptáků chovaných v zajetí. Změnu podpořily i Spojené státy, které patří mezi země s největším počtem žaků chovaných jako domácí mazlíčci na světě. Na svém webu o tom informovala americká federální agentura U.S. Fish and Wildlife Service (organizace pro zachování, ochranu a posílení divoce žijících zvířat, rostlin a jejich biotopů).
„Papoušek žako je vysoce inteligentní pták, který je populární jako domácí mazlíček – kvůli tomu ale zaznamenal výrazný pokles populace ve volné přírodě. V Ghaně, kde byli žakové kdysi zcela běžní a rozšíření, se jejich populace od roku 1990 snížila o 90 až 99 procent. Během posledních 25 let bylo z 18 zemí, kde se žakové přirozeně vyskytují, vyvezeno 1,5 milionu ptáků, což z žaků činí nejčastěji obchodovaný druh papouška zařazený v CITES,“ vysvětluje U.S. Fish and Wildlife Service. „Gabun a celá řada dalších zemí podali návrh na přeřazení papoušků žako do první přílohy CITES, což zastaví neudržitelné obchodování s ptáky odchycenými ve volné přírodě. Spojené státy mohou hrdě prohlásit, že tento návrh má naši podporu a společně chceme dosáhnout tohoto cíle.“

Rozhodne se na přelomu září a října

O přeřazení papoušků žako, tedy žaka velkého a žaka liberijského, z druhé do první přílohy CITES, budou rozhodovat delegáti podzimního 17. zasedání Konference smluvních stran CITES v jihoafrickém Johannesburgu. Konference je naplánovaná na 24. září až 5. října. Pokud by návrh na přeřazení žaků do CITES I prošel, v platnost vstoupí do 90 dnů – tedy v podstatě od začátku příštího roku. Pro majitele žaků by to znamenalo provést registraci papoušků u odboru životního prostředí příslušného krajského úřadu. Zároveň by museli žaky označit mikročipem, jehož kód musí souhlasit s kódem v registračním listu CITES.

K TÉMATU: Papoušci žako patrně přejdou do CITES I. Požadují to africké státy, ale také EU včetně Česka

Chovatelé, kteří vlastnili žaky již před rokem 2010, kdy se na tyto papoušky rovněž vztahovala povinná registrace (i když byli vedeni v příloze CITES II), a ponechali si tehdejší registrační listy, nebudou muset podnikat žádné další kroky. Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, která působí jako vědecký orgán CITES pro ČR, vzhledem k velké pravděpodobnosti schválení návrhu na přeřazení žaků do CITES I doporučuje chovatelům, aby již letošní mláďata označovali speciálními kroužky CITES, aby se vyhnuli pozdějšímu čipování vzrostlých mláďat. Pro výrobu a prodej kroužků CITES jsou v České republice licencováni dva výrobci – Štěpán Šesták a Vladimír Straka.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..