Cestovatelé Miroslav Zikmund a Vladimír Plešinger pokřtí mláďata arů arakang ve zlínské Zoo Lešná

Ara arakanga v Zoo ZlínUVNITŘ VIDEO – Vzácné kmotry bude mít dvojice letošních mláďat arů arakang ve zlínské zoologické zahradě Lešná. Tuto sobotu 25. dubna je pokřtí legendární cestovatel Miroslav Zikmund a cestovatel a spisovatel Vladimír Plešinger. Oba do zoo zavítají v rámci zlínského festivalu Neznámá země. Nejprve od 14 hodin zavzpomínají na nádvoří zámku Lešná na své jedinečné výpravy a pobyty v dalekých krajích, Vladimír Plešinger tu představí i svou nejnovější knihu Amazonie a řeky příběhů. Zahrada plánuje také krátkou autogramiádu. „Proto knížky, památníky nebo fotografie rozhodně s sebou!“ vyzývá návštěvníky.

Křest mláďat arakang proběhne od 15 hodin v průchozí amazonské voliéře, kterou obývá hned několik druhů velkých arů. „Ve volné přírodě patří tito velcí papoušci mezi vzácné a ohrožené druhy. Jejich domovinou jsou nížinné i savanové lesy od Mexika až po Brazílii. Jsou to typičtí monogamní ptáci, páry spolu žijí po celý život a společně také pečují o potomstvo. Mimo období hnízdění se však sdružují do obrovských hejn čítajících více jak stovku jedinců,“ popsala zoo. „Zlínská zoo patří mezi úspěšné chovatele těchto jedinečných papoušků, každoročně úspěšně odchováváme hned několik mláďat,“ dodala.

Ary arakangy ve volné přírodě v Kostarice:

Zoo Zlín odchovala už přes 20 arakang

Arakangy ve zlínské zoo pochází z dovozu z Mexika, jde o čistou mexickou formu s výrazně žlutými křídly. První ptáky si zahrada pořídila v roce 1999, kdy se dovezla z mexické Zoo Pueblo. V roce 2008 do Zlína doputovalo ze stejné mexické zoo dalších pět arů arakang. Zahrada postupně sestavila tři chovné páry, z nichž dva začali odchovávat mladé. Do letošního roku se podařilo od těchto párů odchovat již přes 20 mláďat, z nichž část putovala do jiných zoo a v loňském roce také k soukromým chovatelům v České republice. Jde o ceněné ptáky kvůli původu jejich rodičů z Mexika, díky nimž představují velmi zajímavý genetický chovný „materiál“.

K TÉMATU: Zlínská zoo zrušila chov arů araraun a zelenokřídlých, chce se soustředit na vzácnější druhy

Mezi českými chovateli je obecně rozšířenější právě tento mexický poddruh ary arakangy latinsky nazývaný Ara macao cyanoptera. Nominátní forma Ara macao macao téměř postrádá žlutou barvu na křídlech a naopak má jasný podíl zelené, podobně jako větší příbuzný ara zelenokřídlý. Narozdíl od něj je ale ara arakanga nominátní formy výrazně menší a celkové červené zbarvení má jasnější nádech do oranžova. Typickým rozlišovacím znakem je také téměř úplná absence pírek na lysině okolo oka a zobáku, kdežto ara zelenokřídlý zde má jasně červená pírka. Rozdíl je i v mohutnosti zobáku, červené zbarvení ary zelenokřídlého přechází téměř až do karmínové.

Úvodní foto: Zoo Lešná

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!