Zoo Tábor – Větrovy nezanikne, má nového majitele a příslib financování

Zoo Tábor VětrovyNovým majitelem krachující zoologické zahrady Tábor-Větrovy se stal podnikatel Evžen Korec, generální ředitel pražské developerské společnosti Ekospol. Výbor věřitelů zahrady v úterý schválil jeho nabídku, že za zadluženou zoo zaplatí 16,2 milionu korun. Věřitelé přitom v minulosti odmítali prodat zoo za méně než 25 milionů Kč, což byla částka, kterou určila společnost Omnipol, jíž provozovatel zoo dlužil největší částku. Korec původně nabízel 7,5 milionu korun, na poslední chvíli ale nabídku zvýšil na 16,2 milionu. Ve hře byl také majitel táborského hotelu Palcát Jiří Jeníček, který za zoologickou zahradu nabízel 15,5 milionu korun.

Některá zvířata už byla vydražena

Evžen Korec (Foto: Ekospol)

Evžen Korec (Foto: Ekospol)

Jeníček se podle svých slov chce s Korcem alespoň dohodnout na provozu ubytovacích a gastro služeb v areálu zoo. Nový majitel zahrady je vystudovaným doktorem přírodních věd a věnuje se chovu zvířat, podle zpravodajského serveru iDnes.cz je největším chovatelem okrasných japonských koi kaprů v České republice. Věnuje se ale také chovu papoušků žako, pávů a bažantů. „Tomuto člověku patří náš velký dík, a to zejména za situace, kdy právě on do této významné pomoci šel s tím, že si je velice dobře vědom, že zoo není byznys, ale každodenní poctivá a nikdy nekončící práce pro blaho zvířat a návštěvníků,“ napsal na oficiálním webu zoo její dosavadní ředitel Libor Hrubý.

K TÉMATU: Zoo Tábor – Větrovy rozprodává zvířata, zaměstnanci jsou ve výpovědní lhůtě

Právě Hrubý do poslední chvíle věřil, že se mu podaří najít mecenáše, který zahradu koupí a zachová v současném stavu. Než se tak stalo, správkyně konkurzní podstaty zoo Eva Procházková na návrh věřitelského výboru schválila dražbu některých zvířat. Totální rozprodej zvířat hrozil, pokud by zoo nenašla žádného kupce, jehož nabídka by uspokojila věřitele. „Zoo zůstává z důvodu její přípravy na znovu otevření uzavřena. O jejím otevření vás budeme s radostí a předstihem informovat,“ píše na internetových stránkách Zoo Tábor – Větrovy ředitel Libor Hrubý, jehož policie obvinila z dotačního podvodu při stavbě penzionu v areálu zoo.

Zaměstnanci měli výpovědi ke konci dubna

Táborská zoo se dostala do potíží poté, co odmítla zaplatit stavební firmě zhruba 40 milionů korun za stavbu budoucího penzionu v areálu zahrady s tím, že dílo neodpovídá původnímu projektu. Poté zoo několikrát neúspěšně žádala o změnu stavebního povolení. Provozovatel se kvůli penzionu i rozhodnutím stavebního úřadu v Táboře opakovaně soudil. Na sklonku loňského roku se ředitel zoo Libor Hrubý obrátil na táborskou radnici s žádostí o mimořádnou čtyřmilionovou dotaci, která by pokryla provoz zoo po celý letošní rok. Za tyto peníze chtěl na město Tábor převést stoprocentní podíl v provozující společnosti.

ČTĚTE TAKÉ: Zoo Tábor – Větrovy nemá peníze na provoz. Krmivo pro zvířata dostává od dárců

Táborští radní ale toto řešení odmítli s tím, že nabízená společnost nevlastní pouze zoo, ale také závazky vůči stavební firmě, které mnohonásobně převyšují výši požadované dotace. Zahradu odmítl koupit také Jihočeský kraj. Výbor věřitelů poté rozdal všem zaměstancům zoo výpovědi. Pracovníci měli skončit ke konci dubna. Zahrada neměla peníze ani na nákup krmiva, které dostávala zdarma od řady sponzorů.

Úvodní foto: Zoo Tábor – Větrovy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..