Zoo Tábor – Větrovy rozprodává zvířata, zaměstnanci jsou ve výpovědní lhůtě

Zoo Tábor VětrovyV insolvenci skončila jedna z nejmladších zoologických zahrad v České republice, soukromá Zoo Tábor-Větrovy. Už před třemi týdny uzavřela svoje brány pro veřejnost, od začátku března běží všem zaměstnancům dvouměsíční výpovědní lhůta. Věřitelé se teď snaží získat alespoň část svých peněz odprodejem zvířat, která se nachází nadále v areálu zoo, ale hrozí, že se o ně nebude mít kdo postarat. Proto insolvenční správce s prodejem spěchá. Podle České televize je k dispozici na 210 zvířat v celkově hodnotě okolo dvou milionů korun, včetně velkých druhů arů nebo aratingů, jichž měla táborská zoo nejvíce druhů ze všech českých zoologických zahrad.

Přinejhorším je utratíme, navrhuje věřitel

Ještě začátkem letošního roku přitom ředitel zoo Libor Hrubý počítal s variantou, že zahradu od insolvenčního správce odkoupí nový investor, který by ho mohl nechat zoo dále řídit. Hrubý to řekl týdeníku Respekt. Nyní je ale osud táborské zoo zpečetěn. Zvířata, která jí zapůjčily jiné zahrady, se vrátila do původních zoo a zbylá čeká dražba. „Může je koupit buď fyzická, nebo právnická osoba, která splňuje všechny veterinární podmínky určené pro chov toho kterého zvířete. A samozřejmě musí mít schválený i prostor, ve kterém to zvíře bude chováno,“ potvrdil ČT Hrubý. Do médií pronikl i ceník, podle kterého si věřitelé účtují například 30 tisíc korun za lva nebo 80 tisíc za pumu americkou.

K TÉMATU: Zoo Tábor – Větrovy nemá peníze na provoz. Krmivo pro zvířata dostává od dárců

Pokud se zvířata nepodaří rozprodat do začátku května, kdy skončí výpovědní lhůta zaměstnancům zoo, bude muset insolvenční správce řešit otázku, kdo se o ně bude nadále starat a kdo bude nakupovat krmivo. Jeden z věřitelů proto jako krajní možnost navrhl i „humánní utracení“, přičemž z kožešinových zvířat by poté bylo možné získat alespoň část peněz prodejem kožešiny. Utrácení zdravých zvířat ale zákon neumožňuje, jejich náhradním umístění by musela navrhnout Krajská veterinární správa v Českých Budějovicích. Ta už nyní provádí v táborské zoo kontroly a podle ředitele správy Františka Kouby je o zvířata dobře postaráno.

Podaří se umístit všechna zvířata?

V ideálním případě by si všechna zvířata postupně rozebraly další české zoologické zahrady, ale ty nemají o některé (velmi časté) druhy zájem. V úvahu by tak připadalo i umístnění do soukromých zooparků nebo k soukromým chovatelům, otázkou ale zůstává, zda by věřitelé kývli na jejich darování zdarma. Táborská zoo se dostala do potíží poté, co odmítla zaplatit stavební firmě zhruba 40 milionů korun za stavbu budoucího penzionu v areálu zahrady s tím, že dílo neodpovídá původnímu projektu. Poté zoo několikrát neúspěšně žádala o změnu stavebního povolení. Provozovatel se kvůli penzionu i rozhodnutím stavebního úřadu v Táboře opakovaně soudil.

ČTĚTE TAKÉ: Zoologické zahradě Tábor-Větrovy hrozí zánik, zvířata by propadla státu

Na sklonku loňského roku se ředitel zoo Libor Hrubý obrátil na táborskou radnici s žádostí o mimořádnou čtyřmilionovou dotaci, která by pokryla provoz zoo po celý letošní rok. Za tyto peníze chtěl na město Tábor převést stoprocentní podíl v provozující společnosti. Táborští radní ale toto řešení odmítli s tím, že nabízená společnost nevlastní pouze zoo, ale také závazky vůči stavební firmě, které mnohonásobně převyšují výši požadované dotace. Libor Hrubý namítal, že město Tábor by mohlo získat vynaložené peníze zpět odkupem zoo do soukromých rukou. Ke složité konstrukci převodů majetku se ale nikdo neměl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..