Zoo Tábor – Větrovy nemá peníze na provoz. Krmivo pro zvířata dostává od dárců

Zoo Tábor VětrovyZanikne největší jihočeská zoologická zahrada Tábor – Větrovy? A co se stane se zvířaty poté, co táborští zastupitelé podle očekávání neschválili mimořádnou dotaci 4,7 milionu korun provozovateli zoo na pokrytí provozních nákladů v letošním roce? Ještě před Vánoci se v médiích objevovaly spekulace o chystaném rozprodeji zvířat, který by se týkal také kolekce papoušků, konkrétně velkých arů a arating, jichž táborská zoo chovala nejvíc ze všech českých zoologických zahrad. Majitel a ředitel zoo Libor Hrubý před koncem roku avizoval, že ode dneška už zahrada nebude mít žádné zaměstnance. Do poslední chvíle ale neoznámil, zda bude opravdu uzavřena.

„Zatím je v jednání několik řešení. Zvířata u nás rozhodně netrpí hlady a nestrádají, je o ně normálně postaráno jak jsou zvyklá a zásoby krmiva jsou a také budou,“ odpověděla před vánočními svátky na dotaz serveru Ararauna.cz mluvčí zoo a animátorka doprovodných programů Lenka Hrubá. Po zamítnutí žádosti zoo o jednorázovou dotaci od města se zahradě ozvalo několik sponzorů s dary, především krmivem pro zvířata. „Zejména bychom chtěli poděkovat ZD Rodvínov a ZD Velký Ratmírov, která nám darovala seno pro krmení našich zvířat. Dále děkujeme panu Jaroslavu Blábolilovi za zprostředkování tohoto daru,“ napsala zoo na svém webu.

Město Tábor už vyčlenilo milion na krmivo

Pekárna z Lomnice nad Lužnicí zahradě darovala pečivo pro krmení zvířat, veterinární kliniky Sedvet a Karakal zase sponzorsky zajišťují veterinární péči. Dlouhodobě ale zoo takto fungovat nemůže. Téměř pětimilionovou dotaci od města žádala jednorázově, přičemž za ni slibovala převést na Tábor stoprocentní podíl v provozující společnosti. Jejím následným prodejem by podle ředitele zoo Libora Hrubého město získalo svoji dotaci zpět. Táborští radní ale byli jiného názoru. Firma, která provozuje Zoo Tábor – Větrovy, je totiž v insolvenčním řízení a má nesplacenu řadu pohledávek, které by poté přešly na město. Proto poskytnutí dotace odmítli.

K TÉMATU: Zoologické zahradě Tábor – Větrovy hrozí zánik, zvířata by propadla státu

Město nicméně počítá s tím, že pokud se provozovatel nebude moci postarat o zvířata v zoo, přejde tato povinnost právě na táborskou radnici. Ze zákona se totiž o zvířata musí postarat obecní úřad, pod jehož působnost chovné zařízení spadá. Náklady spojené s nákupem krmiva, veterinárními službami a zajištěním chovu pak město může vyžadovat od provozovatele, případně od státu, kterému by mohla zvířata propadnout, pokud by provozovatel zoo nebyl schopen se o ně dále postarat. Táborská radnice proto pro jistotu vyčlenila pro letošní rok na zajištění základních potřeb zvířat v Zoo Tábor – Větrovy jeden milion korun.

Proč se zoo dostala do takové situace?

Komplikovaná situace v táborské zoo nastala poté, co její provozovatel, akciová společnost Zoologická zahrada Tábor – Větrovy, odmítla převzít od firmy Eurovia stavbu penzionu a restaurace v prostorách zoo za 46 milionů korun. Podle ředitele zahrady Libora Hrubého totiž stavba neodpovídala původnímu plánu. Eurovia proto podala na zoo trestní oznámení a Policie obstavila část objektů v zoo. Zahrada následně měla přijít o přislíbenou dotaci od Evropské unie, určenou právě na stavbu penzionu a restaurace. Situaci podle ředitele zoo Libora Hrubého eskalovalo několik špatných rozhodnutí Stavebního úřadu v Táboře, který zahradě odmítl vydat dodatečná povolení staveb, a jehož rozhodnutí potvrdil i Krajský úřad Jihočeského kraje.

ČTĚTE TAKÉ: Nejzajímavější zoo pro „papouškáře“? Praha, Ostrava, Zlín, Ústí a Bošovice

Zoologická zahrada proto podala žaloby ke Krajskému soudu v Českých Budějovicích, kde uspěla, nicméně soud předal věc k opětovnému projednání Stavebnímu úřadu v Táboře. „Stavební úřad Městského úřadu Tábor však dne 29. 10. 2014 vydal opět zamítavá rozhodnutí, která vykazují ještě fatálnější vady, než ta předchozí. Jedná se o celou řadu vad procesního charakteru, ale i o mnoho vad věcně právního charakteru, a to, že ani v nejmenším oprávněné úřední osoby nerespektují pravomocné rozsudky, kterými se mají zcela jednoznačně řídit, je pouhou třešničkou na dortu,“ popisuje vedení Zoo Tábor – Větrovy na svém webu.

Za naše problémy mohou i novináři, míní ředitel

„Za dané situace byla zoo po celou tuto dobu, tedy od roku 2011, prakticky paralyzována a nemohla se v souladu s podnikatelským záměrem a studií proveditelnosti rozvíjet, což de facto znemožnilo její faktické podnikání,“ míní ředitel zoo Libor Hrubý. „Dílo zkázy pak dovršili někteří rádoby novináři a média, která mohou prakticky z kohokoliv a během pár dní udělat génia, chudáka, ale stejně tak i podvodníka, což se stalo i v případě zoo.“ Přesto se zahrada obrátila s prosbou právě na novináře, kterým byla ochotna předložit všechny dokumenty, aby doložila, že její verze případu nezaplacené stavby penzionu a restaurace je správná.

„Kdyby se i v dnešní době našel nějaký opravdu slušný a objektivní novinář, který by chtěl zoo opravdu pomoci, měl zájem podat veřejnosti ucelenou a objektivní zprávu týkající se Zoo Tábor – Větrovy, jsme připraveni tomuto poskytnout veškeré informace a doklady, které naše výše uvedená tvrzení pouze dokládají,“ napsala na internetové stránky zahrady mluvčí zoo Lenka Hrubá. Server Ararauna.cz na tuto výzvu odpověděl a vyžádal si podrobné informace k případu, mluvčí zahrady ale na jeho žádost reagovala pouze výše uvedenou větou, že v jednání je několik řešení a že zvířata v zoo rozhodně netrpí hlady.

1 komentář

  1. Jaroslav Ševčík napsal:

    Komentář k zoo Tábor: V ubytování i stravování je v celém
    Česku nadvýroba ale diletanti a amatéři ve vidině zlatého
    telete, které neexistuje investují dále a co je nejhorší – na sekyru. Již 25 let něco dost malého v tomto oboru provozuji a kdybychom neměli určité rezervy, tak to již
    dávno kleklo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..