Nevyřazujte papouška nádherného ze seznamu ohrožených druhů, žádají vědci

Papoušek nádhernýUVNITŘ VIDEO – Zabránit vyškrtnutí papouška nádherného (Polytelis swainsonii) ze seznamu ohrožených druhů chtějí vědci z jihovýchodní Austrálie. Tamní agentura na ochranu životního prostředí, volně žijících živočichů a přírodního dědictví vyhlásila veřejnou konzultaci k návrhu prohlásit populaci papouška nádherného za stabilní a nadále jej nevést v Červené knize ohrožených živočichů IUCN. Zmíněný druh je nyní na seznamu ohrožených živočichů zařazen do nejnižší kategorie „nejméně znepokojivý“ (LC), přičemž podle mezinárodní organizace BirdLife International se ve volné přírodě vyskytuje až 20 tisíc jedinců. To je výrazně více než v roce 2000, kdy jich mělo být jen šest a půl tisíce.

„Návrh vyřazení papouška nádherného ze seznamu ohrožených druhů by znehodnotil léta naší ochranářské práce, vrátili bychom se znovu na začátek,“ stěžují si ekologové z Canberry. Sami přitom potvrzují slova zástupců agentury ochrany životního prostředí, podle nichž se populace papoušků nádherných na sever od Canberry začala před osmi lety výrazně zvyšovat. Zejména v okresu Belconnen, který je jedním z předměstských regionů Canberry. Na druhou stranu, dosavadní ochrana papouška nádherného zabránila další výstavbě rezidenčních čtvrtí v biotopech, které obývají nejen tito ptáci, ale i další ohrožené druhy. Měnit se musely i některé plány výstavby silnic, což ale vedlo k zachování řady habitatů.

Papoušci jen migrují, míní vědci

K prvnímu přehodnocení stupně ohrožení papouška nádherného došlo už v roce 2010, kdy úřady vlastním monitoringem zjistily, že jeho populace od roku 2000 vzrostla ze šesti a půl na víc než deset tisíc jedinců. Klíčovou informací přitom byl návrat těchto ptáků do oblastí na sever od Canberry, odkud zmizeli koncem 60. let minulého století. Ornitologové ale namítají, že to není dost pádný argument pro vyřazení druhu ze seznamu ohrožených živočichů. Papoušci se podle nich jen přemisťují do vhodných hnízdních biotopů, protože na sever od Canberry je dostatek vzrostlých eukalyptů, v jejichž dutinách hnízdí. „Myslím si, že to je důvod, proč je tolik papoušků nádherných v okresech Belconnnen a Gungahlin než na jih od Canberry, kde jsou vidět opravdu spíše nahodile,“ řekl deníku Canberra Times zástupce canberrské ornitologické společnosti Chris Davey.

K TÉMATU: Pšeničná past v Austrálii: papoušci nádherní hynou pod koly aut, když sbírají rozsypané obilí

Fakt, že úřady zaznamenaly více pozorování papoušků nádherných, podle Daveyho ještě nemusí nutně znamenat, že početnost jejich populace vzrostla. „Může to být jen jejich přesunem jinam v důsledku změny klimatu nebo jiných faktorů,“ míní ornitolog. „Rozhodně ale nemůžeme z faktu, že se zvýšil počet pozorování přelétávajících ptáků a prokázaných hnízdění na sever od Canberry, vyvozovat, že je těchto papoušků celkově více.“ Stejného názoru je i doktor Damon Oliver, vedoucí týmu na ochranu ohrožených druhů v jihovýchodní oblasti Austrálie při Úřadu životního prostředí a kulturního dědictví Austrálie. Podle jeho názoru by papoušek nádherný rozhodně měl zůstat mezi ohroženými druhy.

Na jih od Canberry jich ubývá

Damon Oliver společně s třiceti dobrovolníky, vesměs zemědělci z jižních regionů Boorowa, Yass a Young, sledovali papoušky nádherné v těchto okresech a srovnali výsledky monitoringu z let 2013 a 2014 s údaji za rok 2000. Narazili na znepokojivé poklesy populace. „Nenašli jsme žádné důkazy, které by podporovaly vyřazení papouška nádherného ze seznamu ohrožených druhů. Myslíme si, že existují přesvědčivé důkazy o tom, že jejich počet naopak stále klesá,“ prohlásil Damon Oliver. Výsledky tohoto výzkumu budou vědci prezentovat příslušným úřadům, včetně dalšího monitoringu v oblasti západně od Dubbo, kde se podařilo prokázat, že za posledních osm let klesla tamní populace papouška nádherného na polovinu.

ČTĚTE TAKÉ: Ara hyacintový už není ohrožený druh, Červená kniha IUCN ho přeřadila mezi „zranitelné“

Papouškům se obecně daří tam, kde farmáři chrání staré stromy vhodné pro hnízdění. Jinde, kde se rozhodli takové stromy pokácet a vysázet nové, ptáci mizí. Pokud by papoušek nádherný opravdu zmizel ze seznamu ohrožených druhů, mohlo by to podle vědců podkopat všechny dosavadní snahy o ochranu původních stromů ve venkovských oblastech a negativně ovlivnit grantovou politiku v této oblasti. Vědci se proto obracejí na širokou veřejnost, aby využila svého práva a do 9. ledna 2015 zaslala agentuře na ochranu životního prostředí své vyjádření k návrhu vyškrtnutí papouška nádherného z Červené knihy IUCN. Poté by měly úřady definitivně rozhodnout, zda Austrálie toto vyškrtnutí oficiálně navrhne, či nikoli.

Úvodní foto: Wikimedia Commons

Předchozí článek

Indický paradox: Papoušci hynou v ochranných sítích proti opicím

Dálší článek

Zoo Tábor – Větrovy nemá peníze na provoz. Krmivo pro zvířata dostává od dárců

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější