Ara hyacintový už není ohrožený druh, Červená kniha IUCN ho přeřadila mezi „zranitelné“

Ara hyacintovýUVNITŘ TABULKA – Pozitivní zprávu přinesla Červená kniha ohrožených živočichů IUCN. Při své letošní první aktualizaci v polovině července přeřadila aru hyacintového z kategorie ohroženého druhu (Endangered – EN) do méně exponované kategorie „zranitelný“ (VU). „Tento druh byl vyjmut z ohrožených, protože dosavadní důkazy naznačují, že jeho populace neklesá tak rychle, jak se dříve myslelo. Tempo poklesu počtu jedinců ary hyacintového za poslední tři generace ale je znatelné, proto je nyní veden jako zranitelný,“ píše v aktualizované databázi všech ptačích druhů světa mezinárodní organizace BirdLife International, která dodává podklady Červené knize IUCN.

Podle stejné organizace nyní ve volné přírodě žije 4 300 arů hyacintových, přičemž jednotlivé populace obývají poměrně malá území v Brazílii, Bolívii a Paraguay. Zatímco v Bolívii se prakticky podařilo zastavit jeho nelegální odchyt a obchodování na černém trhu, Brazílie a Paraguay se nadále s tímto problémem potýkají, ale už ne v takovém měřítku jako v minulosti. Červená kniha IUCN společně s BirdLife International při červencové aktializaci výčtu ohrožených druhů papoušků a jejich klasicifikaci výrazně zasáhly do dosavadní taxonomie druhů. Kategorii ohrožení změnilo celkem 51 druhů papoušků a řada dosavadních poddruhů byla uznána za samostatné druhy.

Ara červenoramenný cumanenis samostatným druhem!

Nejvíce nových papouščích druhů je mezi pyrury, lorii a amazoňany, úprava se ale dotkla i arů. Ve volné přírodě tak nyní žije 18 místo dosavadních 17 druhů (nepočítaje aru škraboškového, který byl ve volné přírodě vyhuben). Nejmenší ze zástupců těchto papoušků, ara červenoramenný, byl totiž rozdělen na dva samostatné druhy: aru červenoramenného (Diopsittaca nobilis) a aru červenoramenného jižního (Diopsittaca cumanensis), pro kterého ještě neexistuje český název. Druhý jmenovaný se od původního druhu odlišuje světlou horní čelistí zobáku a mezi chovateli je považován za mnohem vzácnějšího. Vyskytuje se i v několika českých chovech a Červená kniha IUCN jej zařadila do kategorie LC – nejméně znepokojivého z hlediska ohrožení ve volné přírodě.

K TÉMATU: Taxonomové se chystají uznat nový druh papouška: amazoňana ekvádorského

Dosud monotypický druh velmi rozšířeného mníška šedého, u kterého nebyly vedeny žádné poddruhy, má nově „kolegu“ mníška bolivijského, který byl do Červené knihy IUCN zařazen do kategorie „nejméně znepokojivý“. Nový papouščí druh se oddělil také od aratingy slunečního. Poněkud bledší aratinga sírovožlutý (nebo sírový, český název dosud neexistuje) byl také začleněn do nejnižšího stupně ohrožení podle IUCN. Hned o dva nové druhy se rozšířil rod vazů. Od vazy malého byli taxonomicky odděleny dva dosavadní poddruhy jako nové druhy: vaza komorský (podle Červené knihy IUCN „potenciálně zranitelný“) a vaza seychelský („zranitelný“).

Ara červenoramenný jižní, mezi chovateli známý jako poddruh cumanensis, byl uznán za samostatný druh (Foto: Wikipedia.com)

Ara červenoramenný jižní, mezi chovateli známý jako poddruh cumanensis, byl uznán za samostatný druh (Foto: Wikipedia.com)

Nejohroženější? Pyrura andský a loríček jihoqueensladský

Nová klasifikace druhů papoušků rozšířila počet kriticky ohrožených druhů. Mezi extrémně vzácné se dostal pyrura andský, který byl ve volné přírodě naposledy spatřen v roce 1949 a BirdLife International odhaduje, že jeho zbytková populace nepřesahuje 50 jedinců, ale patrně již vyhynul. Obdobně je na tom loríček jihoqueenslandský, doposud vedený jako poddruh loríčka žlutobokého. Těch je ve volné přírodě odhadem od 50 do 250 jedinců. Do kategorie ohrožených druhů (EN) postoupil amazoňan fialovotemenný, mada zelený, amazoňan ekvádorský (doposud vedený jako poddruh amazoňana žlutolícího), amazoňan žlutolící brazilský, pyrura panamský, pyrura perijský a pyrura amazonský.

ČTĚTE TAKÉ: Znáte nejohroženější papoušky světa? Některé už léta nikdo neviděl

Taxonomové ovšem nevyčleňovali jen nové druhy z existujících poddruhů, vyskytly se i opačné případy, kdy dosud uznávané samostatné druhy byly začleněny jako poddruhy. To se týká kriticky ohroženého kakarikiho norfolckého a zranitelného kakarikiho novokaledonského, kteří jsou nově považováni za poddruhy kakarikiho rudočelého. Rovněž aratinga sokkorský, dosud vedený jako samostatný druh v kategorii „ohrožený“, nově spadá jako poddruh pod aratingu zeleného. Vědci také zpětně zařadili do seznamu vyhynulých papoušků nový druh eklekta: dávno vymřelého příbuzného eklekta různobarvého, kterého pojmenovali eklektus oceánský. Jeho existenci potvrdily nálezy kosterních pozůstatků v Oceánii.

Přehled změn v klasifikaci ohrožení jednotlivých druhů papoušků v aktuální verzi Červené knihy ohrožených živočichů IUCN. U nově stanovených druhů vychází český název z dosavadního názvu poddruhu nebo anglického názvu. (Zdroj: IUCN)

Přehled změn v klasifikaci ohrožení jednotlivých druhů papoušků v aktuální verzi Červené knihy ohrožených živočichů IUCN. U nově stanovených druhů vychází český název z dosavadního názvu poddruhu nebo anglického názvu. (Zdroj: IUCN)

O nově uznaných druzích amazoňanů, loriů či pyrurů se rozepíšeme v následujících dnech podrobněji

 

3 komentářů

  1. Honza napsal:

    Můžu poprosit o odkaz na stránky, kde je uvedená nová taxonomie rodu amazona? Díky moc

  2. Jan Potůček napsal:

    Je to první odkaz „37 item(s) found“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..