Amazoňan fialovotemenný (Amazona finschi)

Větší a méně častý druh amazoňana. Celkově zelený, na spodní části těla bledší až žlutý. Čelo, přední část temene a uzdičku má karmínově hnědé, zadní část temena, strany týlu a zadní část krku jsou šedomodré s černým lemováním na konci pírek. Líce a příuší jsou žlutavě zelené s černým lemováním pírek. Zobák je rohové barvy, oko oranžové a běhák zelenavě šedý. Dorůstá délky 33 cm a hmotnosti do 420 g.

Ve volné přírodě žije výhradně v západním Mexiku, divoká populace čítá podle BirdLife International 4,7 až 6,7 tisíce jedinců. Existují dva poddruhy: amazoňan fialovotemenný menší (Amazona finschi finschi) a amazoňan fialovotemenný větší (Amazona finschi woodi). Kvůli klesajícím počtům volně žijících ptáků byl zařazen na seznam CITES, mezinárodní úmluvy o ochraně volně žijících živočichů.

Chov v zajetí

Je velmi podobný amazoňanovi zelenolícímu a u chovatelů je zastoupen v podobném množství. Na chov je náročný stejně jako častější a známější druhy amazoňanů. Samci mohou být v době toku a hnízdění agresivní. Většímu rozšíření tohoto druhu v českých chovech brání povinná registrace všech ptáků podle CITES a nutnost výjimek pro obchodování s tímto druhem papouška.

V České republice jej poprvé odchoval již v roce 1983 Karel Bartolšic, jehož pár trávil každou zimu v bytě, zatímco od jara do podzimu obýval venkovní voliéru, kde hnízdil zcela bez zásahu chovatele (M. Vašíček).  Nyní je tento druh odchováván každoročně několika tuzemskými chovateli.

Dostupnost a cena

Sporadicky se objevuje v chovatelské inzerci a nedá se říci, že by byl – vzhledem k tomu, že nejde o častý druh – vyloženě drahý. V roce 2020 se cena za jednoho ptáka pohybovala okolo 10 tisíc korun, přičemž samice a pohlavně dospělí ptáci jsou dražší. Zájemce musí počítat s tím, že tento druh podléhá povinnosti registrace podle úmluvy CITES.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Zoo Ostrava

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..