Amazónci jako náhradní chůvy pro amazoňana žlutolícího: mládě dokrmili do věku 50 dní

Amazoňan žlutolícíUVNITŘ FOTO – Odchov amazoňana žlutolícího pod nezvyklými náhradními rodiči, amazónky běločelými, docílil chovatel ze středních Čech. Chovný pár amazoňanů žlutolících se nedokázal postarat o snůšku a amazónkům se v té době líhla mláďata z jejich vlastních pěti vajec. „Amazónci měli vyklubaná dvě mláďata, když jsem jim přidal vejce od amazoňanů žlutolících. Náhradní rodiče dobře krmili všechna mláďata. Když bylo amazoňanovi 50 dní, z budky jsem ho odebral a ručně dokrmil, protože v té době byl oproti dospělým amazónkům jednou tak velký,“ líčí chovatel, který si kvůli špatné zkušenosti s medializací svých dřívějších úspěchů nepřál být jmenován.

Z původní snůšky amazónků se vylíhlo pět mláďat, všechna zvládli krmit i s šestým „kukaččím“ potomkem. „Přesto, že mládě amazoňana bylo zbarvené jinak, než jejich mláďata, krmili ho bez problémů a svoje vlastní mláďata dokrmili až do odstavu,“ popisuje chovatel. Velikostní rozdíl obou druhů papoušků je opravdu velký: dospělý jedinec amazoňana žlutolícího dorůstá délky až 34 centimetrů a hmotnosti do půl kilogramu, kdežto amazónek běločelý je o 10 centimetrů menší a váhově méně než poloviční (maximálně 220 gramů). Rostoucí mládě amazoňana tak muselo v budce vypadat jako kukaččí mládě v hnízdě rákosníků.

Pěstounský pár amazónků běločelých
Pěstounský pár amazónků běločelých

Používání papouščích chův je poměrně časté

Jeden rozdíl oproti kukačce tu ovšem je: zatímco kukaččí mláďata se po vylíhnutí instinktivně zbavují ostatních vajec a mláďat v hnízdě, protože další sourozenci by jim odebírali přísun potravy od náhradních rodičů, podložená mláďata jiného druhu papoušků nejsou vůči pravým potomkům svých chův agresivní. Rodičovský pár ale v určitém stadiu vývoje mláďat nemusí stíhat krmit celé osazenstvo budky. Rozhodnutí chovatele odebrat mládě amazoňana k ručnímu dokrmení v době, kdy už svojí velikostí přerůstalo své chůvy, byl tedy rozumné: ochránilo jak pěstouny, tak jejich pravé potomky, na které se nemuselo dostávat dost potravy.

K TÉMATU: Jsou ochočení a ručně dokrmení papoušci vhodní do chovu? Pár příkladů, že to může fungovat

Používání náhradních chův v chovu papoušků není nic neobvyklého, zpravidla se ale využívají podobně velké druhy papoušků a zástupci stejného rodu. Například v největším papouším parku Loro Parque Tenerife na Kanárských ostrovech mají zkušený pár arů zelenokřídlých, který pravidelně dělá chůvu mláďatům arů hyacintových. Běžně se takto postupuje i u některých kakaduů. Podkládání vajec nebo vylíhnutých mláďat pod náhradní rodiče má řadu důvodů: od časových, kdy se chovatel nemůže věnovat ručnímu odchovu, přes snahu odchovat divokého, pro chov vhodného ptáka, po úsili poskytnout mláděti alespoň po určitou dobu vývoje krmení alespoň od náhradních rodičů s nezbytnými enzymy, které neobsahuje žádná ruční dokrmovací směs.

Skuteční rodiče mláděte amazoňana žlutolícího, jejichž mládě odchovali amazónci běločelí
Skuteční rodiče mláděte amazoňana žlutolícího, jejichž mládě odchovali amazónci běločelí
Mládě amazónka běločelého z hnízda, v němž byl vychován i amazoňan žlutolící
Mládě amazónka běločelého z hnízda, v němž byl vychován i amazoňan žlutolící

 

Předchozí článek

Ara hyacintový už není ohrožený druh, Červená kniha IUCN ho přeřadila mezi „zranitelné“

Dálší článek

Nově uznávané druhy amazoňanů: ekvádorský, čelenkový, orinocký a karibský

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější