Jsou ochočení a ručně dokrmení papoušci vhodní do chovu? Pár příkladů, že to může fungovat

Amazoňan žlutokrký karibskýMezi chovateli papoušků se neustále vede diskuse o tom, zda jsou ručně dokrmení a ochočení ptáci vhodní pro zařazení do chovu. Papoušci chovaní i několik let jako domácí mazlíčci, zvyklí spíše na lidskou než ptačí společnost, údajně považují za svého přirozeného partnera spíše člověka, zatímco dalšího papouška by považovali za vetřelce. Že to tak nemusí platit, dokládá chovatel ze středních Čech, který však kvůli špatné zkušenosti se zveřejňováním svých chovatelských úspěchů raději nechce zveřejňovat své jméno. Léta se věnuje chovu amazoňanů, amazónků či papoušků senegalských. U všech se mu potvrdilo, že ručně dokrmení ptáci v chovu prospívají.

I mnohaletí domácí mazlíčci zahnízdí

„Stále slyším od chovatelů, že ručně dokrmení papoušci nejdou zařadit do chovu. Ve svém chovu mám sestavené páry : žako ručně dokrmený + z odchytu, amazoňan modročelý dokrmený chovaný čtyři roky jako mazlíček + odchov pod rodiči , amazoňan surinamský ručně dokrmený nepříbuzný pár, papoušci senegalští ručně dokrmená samička + z samec odchytu. Všechny tyto páry odchovávají svá mláďata,“ popisuje chovatel. Se zařazením ručně dokrmených papoušků do chovu podle svých slov neměl nikdy problém. Spárovat se mu podařilo i ptáky, které ručně dokrmil sám z vlastních odchovů. Na druhu papouška nezáleželo, všichni nakonec přijali ptačího partnea a zahnízdili.

K TÉMATU: Hodí se ručně odchovaní papoušci do chovu, nebo ne?

„Například k dvacetipětiletému amazoňanovi žlutolícímu – autumnalis jem přidal dokrmenou samičku a když jí byly tři roky, snesla dvě vece. Jedno bylo oplozené a vyklubalo se z něj mládě, je to samice,“ říká chovatel. „Ručně jsem dokrmil dvě nepříbuzná mláďata amazoňanů surinamských a po odstavu byla vypuštěna do voliéry. Ve třetím roce snesla samice vejce, která nebyla oplozena. Ve čtvrtém a pátém roce měla opět neoplozená vejce, v šestém roce se ze tří vajec vyklubala dvě mláďata,“ dodal. Z ručně dokrmených amazoňanů kubánských složil chovný pár a ve třetím roce života mu začali odchovávat mláďata. Pozitivní zkušenost však chovatel nemá jen s amazoňany, to samé se mu potvrdilo i u afrických druhů papoušků.

Papoušci na sebe vidí, navzájem se stimulují

„V roce 2002 jsem dostal ručně dokrmenou samičku papouška senegalského červenobřichého. Majitelé si stěžovali, že je stále štípe. Přidal jsem jí samce z odchytu a ještě ten rok vyvedla mláďata,“ pochvaluje si chovatel. Nejvíc zkušeností s ručně dokrmenými ptáky v chovu má ale přeci jenom s amazoňany. „Ke čtyřletému amazoňanu modročelému jsem přidal šestiletou samici odchovanou rodiči. První dva roky po složení tohoto páru měla samice vždy neoplozená vejce, neviděl jsem že by jí samec pářil. Po 15 dnech sezení jsem samici vejce odebral a za dva dny jsem viděl, jak ji samec páří. Je polovina července, tak nevím jestli ještě letos samice vejce snese,“ líčí.

Všechny papoušky chovatel krmí směsí semen, která je vhodná pro amazoňany. „Každý den mají plné misky zrní a zelené krmení ze zahrady. Nikdy jsem žádnou dietu kvůli hnízdění nedělal,“ dodává. Všichni papoušci na sebe vidí, mezi voliérami je dvojité pletivo, takže mohou sledovat, co se děje v sousední voliéře.

Úvodní foto: Youschi.se

 

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 18. až 20. července 2014

Dálší článek

Znáte barevné mutace arů araraun? Jsou vzácné a objevují se i ve volné přírodě. Kolik stojí?

One Comment

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější