Znáte barevné mutace arů araraun? Jsou vzácné a objevují se i ve volné přírodě. Kolik stojí?

Ara ararauna, mutace opalinováUVNITŘ FOTO A VIDEO – Barevné mutace u velkých druhů arů nejsou vůbec obvyklé a mezi chovateli na celém světě se vyskytují jen jednotlivé desítky jedinců. Přesto se dá říci, že v posledních letech jejich počty přibývají. Některé mutace se objevují i ve volné přírodě. Nejbohatší škálu barevných odchylek od původního přírodního zbarevní má ara ararauna. Dosud jsou známy čtyři různé mutace těchto papoušků, žádná z nich se však dosud – podle dostupných informací – neobjevila v České republice. Krom toho, že nejde o časté ptáky, je hlavním důvodem jejich velmi vysoká cena. Pojďme si všechny čtyři známé mutace představit podrobněji.

Ara ararauna – mutace opalinová

Existují dva typy opalinových araraun: „zlatý“ a „stříbrný“. U prvního převažuje jasně žlutá barva, která se objevuje na zádech a nahrazuje přírodní modrou barvu, do které mozaikovitě zasahuje až k letkám, jejichž konce jsou klasicky modré. Žlutá je i podstatná část hlavy, zejména shora. U „stříbrných“ ptáků žlutou nahrazuje světle šedá až bílá. Na chov obou typů se specializuje filipínská stanice Bird International Inc. Antonia de Diose. Opalinové ararauny se vyskytují v několika evropských chovech, ale také v Austrálii nebo ve Spojených státech. Cena jednoho ptáka se pohybuje okolo 28 tisíc dolarů (v přepočtu 570 tisíc korun).

K TÉMATU: Barevné mutace papoušků: jsou to krasavci, nebo bastardi?

Pro evropské chovatele zprostředkovává jejich dovoz z Filipín německý veterinář Friedrich Janeczek z Mnichova. Opalinové ararauny se vzácně objevují i ve volné přírodě. Svědčí o tom video pořízené v brazilském regionu Mato Grosso do Sul, jež loni v únoru zveřejnil na YouTube biolog Osvaldo Scalabrini. Vzhledem k existenci minimálně čtyř prokazatelných mutací u arů araraun vznikla už i genetická kalkulačka, jejímž prostřednictvím si lze na internetu vypočítat pravděpodobné složení barevných mutací mláďat o chovných párů araraun různých barev a štěpitelných ptáků.

Ara ararauna – mutace lutino

Zcela žluté ary ararauny odchoval jako první na světě v roce 2002 americký chovatel Gary Redden od přírodně zbarveného páru. První čtyři roky měli papoušci normálně zbarvená mláďata, poté se u nich objevili první ptáci s výraznější žlutou barvou. Gary Redden se z nich rozhodl postupně vyšlechtit mutaci lutino. „Zdá se, že jde o recesivní gen, moje experimenty odchovat skutečnou zlatou linku vedly k úspěchu,“ popsal chovatel na svém webu www.goldenmacaw.net, kde jsou k dispozici řady fotografií, včetně veřejné akce v Texasu, kde Gary Redden prezentoval svoje vzácné odchovy. Dosud je jediným chovatelem na světě, který tuto mutaci cílevědomě šlechtí.

Ary ararauny lutino se posléze objevily v chovatelských inzercích po Spojených státech za 60 tisíc dolarů (v přepočtu 1,2 milionu korun). Štěpitelní ptáci vyjdou na 29 500 dolarů (600 tisíc korun). Podle holandského specialisty na velké ary Jana van Arkela se arové ararauny mutace lutino vyskytují také v Austrálii. Časopis Parrot Society of Australia News uvedl, že dvě mláďata mutace lutino se podařilo odchovat dvěma chovatelům v roce 2007. O dalších ptácích v jiných zemích se veřejně neví. Spekuluje se o jejich výskytu v brazilských chovech, naopak v Evropě se zcela jistě nevyskytují. Jde bezesporu o nejdražší známou mutaci ary ararauny.

Mutaci lutino se podařilo v roce 2002 odchovat Garymu Reddenovi ve Spojených státech. Další dva ptáci jsou u australských chovatelů. (Foto: Gary Redden/www.goldenmacaw.net)

Mutaci lutino se podařilo v roce 2002 odchovat Garymu Reddenovi ve Spojených státech. Další dva ptáci jsou u australských chovatelů. (Foto: Gary Redden/www.goldenmacaw.net)

Ara ararauna – mutace modrá

Modrá mutace ary ararauny patří mezi nejrozšířenější. To však vůbec neznamená, že by byla častá. Modré ararauny sporadicky vlastní i vybraní chovatelé v Evropě, na jejich šlechtění se specializuje filipínská ptačí farma Bird International Inc. Antonia de Diose, která odchov této mutace oznámila v roce 1998 v časopise Papageien. Také jde o nejčastější barevnou odchylku araraun, která se vyskytuje ve volné přírodě. Známý je případ modré ararauny, která létala (létá?) v hejnu s přírodně zbarvenými ptáky, kteří se nechávají dokrmovat lidmi ve venezuelském hlavním městě Caracasu. Z obrazových záznamů je patrné, že nemusí jít o jediného ptáka, intenzita bílo-modrého zbarvení byla na různých fotografiích odlišná.

ČTĚTE TAKÉ: V kolumbijské metropoli Caracasu létají modře zmutovaní arové ararauny. Pochází z přírody

Modrou mutaci ary ararauny chová i Papageien Park v neměcké Bochumi. Ačkoli se už dostala do několika evropských chovů, u českých chovatelů, pokud známo, se dosud modré ararauny nevyskytují. Důvodem jsou astronomické ceny těchto ptáků, které se pohybují okolo 25 tisíc dolarů (přes 500 tisíc korun), jež z nichž činí dražší papoušky, než jsou arové hyacintoví nebo kakaduové palmoví. Vzhledem k rozšířenosti a domestikaci přírodně zbarvených araraun je však jen otázkou času, kdy se nejčetnější modrá mutace těchto nejčastěji chovaných velkých arů podaří odchovat i u nás.

Bílá mutace ary ararauny patří k méně častým (Foto: Een-01.nl)

Bílá mutace ary ararauny patří k méně častým (Foto: Een-01.nl)

Ara ararauna – mutace šedá (bílá)

Je velmi podobná modré mutaci ararauny, modrou barvu však nahrazuje tmavě šedá či šedomodrá, celkově vyvolává dojem popelavé barvy. Místo žluté barvy typické u přírodních ptáků je bílá nebo světle šedá. I tuto mutaci už léta šlechtí filipínská ptačí farma Bird International Inc Antonia de Diose a takto zbarvení ptáci se objevují v několika chovech v Evropě či Spojených státech. Ačkoli se tato mutace poprvé objevila již před patnácti lety, stále je poměrně vzácná. V chovech e vyskytuje méně než výše zmíněná modrá mutace, cena je přitom podobná: okolo 25 tisíc dolarů (přes 500 tisíc korun).

Bílé ararauny se sporadicky vyskytují i ve volné přírodě, spekuluje se o jejich pozorování ve venezuelské metropoli Caracasu, kde se prokazatelně zdržují modře zbarvené ararauny. V zajetí tuto mutaci poprvé odchoval Antonio de Dios na Filipínách v roce 1998.

 

Která mutace ary ararauny se vám líbí nejvíce?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..