Menší a tmavší příbuzný vazy velkého, jeden ze čtyř původních papouščích druhů Madagaskaru. Celkově je černohnědý s šedavým skvrnami na podocasních krovkách. Ruční letky jsou na vnějších praporech šedé. Zobák má rohový, při přepeřování je spíše šedý. Oko je tmavohnědé, běhák šedý. Samec se od samice nijak viditelně neliší, mladí ptáci jsou spíše matnější a šedí. Dorůstá délky 35 cm a hmotnosti do 315 g.
Ve volné přírodě žije na Madagaskaru (mimo vnitrozemí, Komorských ostrovech a ostrovu Praslin na Seychelských ostrovech. Je poměrně běžný, není považován za ohroženého s výjimkou poddruhu žijícího na Seychelských ostrovech, který čelí konkurenci nepůvodního alexandra malého. Existují čtyři poddruhy: vaza malý západní (Coracopsis nigra libs), vaza malý východní (Coracopsis nigra nigra), vaza malý komorský (Coracopsis nigra sibilans) a vaza malý seychelský (Coracopsis nigra barklyi).
Chov v zajetí
Vyskytuje se sporadicky, ale častěji než příbuzný vaza velký. Vyžaduje velké venkovní voliéry, je poměrně dost aktivní, ale nepatří k destruktivním druhům. Neměl by tedy nějak zásadně ničit konstrukci voliéry. V zimě potřebuje vytápěné zázemí, za příhodných podmínek je možné ptáky vypouštět i během zimní sezóny do venkovní voliéry. Každopádně by měli mít možnost volného návratu do vytápěného zázemí.
Krmení by měla tvořit zejména speciální směs semen pro africké papoušky, obsahující především velkou slunečnici, kukuřici, dýňová semena, proso, apod. Minimálně polovinu krmné dávky pak má tvořit čerstvé ovoce a zelenina, ale také piškoty a další pochutiny. Nepohrdne ani zeleným krmením.
Dostupnost a cena
Patří mezi méně dostupné papoušky na českém trhu, ale vyskytuje se o poznání častěji než příbuzný vaza velký. Chová a odchovává ho jen několik specializovaných chovatelů. Když se dá ochočit a chovat jako domácí mazlíček, v tuzemsku ho tak patrně nikdo nechová. V roce 2012 se cena mladého ptáka pohybovala okolo 25 tisíc korun. Zájemci ho spíše seženou od zahraničních chovatelů.
Výskyt v českých a moravských ZOO