Taxonomové se chystají uznat nový druh papouška: amazoňana ekvádorského

Amazoňan ekvádorskýUVNITŘ VIDEO – Početný papouščí rod amazoňanů se patrně rozroste o další samostatný druh. Mezinárodní organizace BirdLife International a Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN) obdržely oficiální žádost od ředitele zoologické zahrady v britském Chesteru Marka Pilgrima, aby zvážily překlasifikování ekvádorského poddruhu amazoňana žlutolícího (Amazona autumnalis lilacina) na samostatný druh. Nový papoušek by se měl jmenoval amazoňan ekvádorský (Amazona lilacina). Oficiální oznámení o jeho taxonomickém vyčlenění se očekává na jaře 2014, hned poté by mohl být nový druh zařazen do Červené knihy ohrožených živočichů IUCN.

Výsledek 25-letého výzkumu

Mark Pilgrim se výzkumu ekvádorského poddruhu amazoňana žlutolícího věnuje dlouhá léta. Podle zpravodajského serveru britské BBC prokázal analýzou DNA získanou z peří těchto papoušků výraznou odlišnost od dalších tří poddruhů amazoňana žlutolícího. „Existuje mnoho nových druhů zvířat, jako je tento, u kterých se nemusí pořádat výpravy do pralesa, aby byly objeveny a vědecky uznány,“ řekl Pilgrim zpravodajskému webu BBC News. Svůj výzkum zahájil na papoušcích, které chová přímo ZOO Chester, už před pětadvaceti lety. Provedl řadu porovnání s ptáky v dalších chovných zařízeních a zkoumal stovky kožek a koster v muzeích po celé Evropě.

K TÉMATU: Na Novém Zélandu objevili fosilie čtyř druhů papoušků příbuzných nestorům

„Zajel jsem také do chovného centra Loro Parque na Tenerife, kde mají tři ze čtyř poddruhů amazoňanů žlutolících v poměrně hojném počtu, oddělené v samostatných voliérách po párech. Mohl jsem si je natočit na video a sledovat jejich chování při námluvách, zda se toto chování u jednotlivých poddruhů liší,“ popsal Pilgrim. V laboratořích Univerzity Johna Moorese v Liverpoolu poté analyzoval jejich mitochondriální DNA a zjistil, že se u poddruhu Amazona autumnalis lilacina výrazně liší. Na základě všech těchto poznatků došel k závěru, že amazoňan žlutolící ekvádorský vykazuje tolik přesvědčivých odlišností od dalších tří poddruhů amazoňana žlutolícího, že by měl být uznán za samostatný druh.

Nový druh je kriticky ohrožený

Vyčlenění amazoňana ekvádorského jako samostatné taxonomické jednotky by mohlo výrazně napomoci ochraně v jeho domovině. Zatímco amazoňan žlutolící, pod kterého zatím tento papoušek taxonomicky spadá, obývá poměrně rozsáhlé území od Střední Ameriky po Brazílii a početnost jeho divoké populace se odhaduje na pět milionů jedinců, endemický ekvádorský poddruh žije pouze v Ekvádoru a ve volné přírodě žije posledních 600 exemplářů. Záchranné programy se ale soustředí na jednotlivé druhy, nikoli poddruhy papoušků a amazoňan žlutolící je v Červené knize IUCN hodnocen jako potenciálně nejméně ohrožený.

ČTĚTE TAKÉ: Analýza DNA z peří potvrdila objev „vyhynulého“ papouška nočního

„Pokud bude amazoňan ekvádorský uznán za samostatný druh, znamená to, že bude také překlasifikován v Červené knize IUCN z kategorie „nejméně znepokojivý“ do nejvyšší kategorie „kriticky ohrožený“,“ věří Mark Pilgrim. Zařazení mezi ohrožené druhy je podle ředitele chesterské zoo důležité, protože jinak by nový druh nikdy nezískal při vytváření záchranných programů prioritu. „S BirdLife International jsme se už dohodli, že by měl mít status samostatného druhu,“ doplnil Pilgrim. Jakmile se tak stane oficiálně, bude možné v Ekvádoru zahájit programy na ochranu typických biotopů tohoto druhu – mangrovových porostů (viz video) a suchých lesů. Narozdíl od amazoňana žlutolícícho se totiž amazoňan ekvádorský nezdržuje nikde jinde.

Pomůže to ochraně mangrovových hájů?

Oproti tomu zbylé tři poddruhy amazoňana žlutolícího hojně využívají nížinné lesy, jichž je oproti magrovům ve Střední a Jižní Americe dostatek. „Amazoňan ekvádorský nocuje v magrovových hájích a přes den létá do suchých lesů pro potravu,“ vysvětluje Mark Pilgrim. „Ochrana těchto lokalit, které se vyskytují pouze na západním pobřeží Ekvádoru, je základním předpokladem pro zachování tohoto druhu. A samozřejmě je třeba, aby oba tyto typy biotopů byly dostatečně blízko u sebe, aby ptáci mohli denně přelétat z jednoho do druhého.“ V zajetí je ekvádorský poddruh amazoňana žlutolícího, který má být nyní prohlášen za samostatný druh, poměrně četný.

NAPSALI JSME: Ekvádor rozšíří rezervaci s největším hnízdištěm kriticky ohrožených pyrurů rovníkových

Mezi českými chovateli není amazoňan žlutolící ekvádorský, nově tedy pouze amazoňan ekvádorský, tolik oblíbený kvůli méně pestrému zbarvení. Cena mladých ptáků na českém trhu se pohybuje okolo 15 tisíc korun, přičemž je už běžně označován za amazoňana ekvádorského, nikoli žlutolícího. Delší dobu se rovněž uvažuje o vyčlenění dalšího poddruhu amazoňana žlutolícího, brazilského endemity amazoňana žlutolícího brazilského (Amazona autumnalis diadema). BirdLife International ani IUCN ho ale zatím jako samostatný druh neuvádějí.

Úvodní foto: Wikipedia.com/ZOO Chester

Předchozí článek

Předsedou nové Asociace chovatelů exotického ptactva byl zvolen Ladislav Žoha

Dálší článek

Silvie Ucová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR: povinné testy parentit bychom chtěli i u kakaduů palmových

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější