Předsedou nové Asociace chovatelů exotického ptactva byl zvolen Ladislav Žoha

Ladislav ŽohaNově vzniklou Asociaci chovatelů exotického ptactva (ACHEP) povede předseda Klubu přátel exotického ptactva (KPEP) Ladislav Žoha. Mistopředsedou organizace byl zvolen Jan Sojka, vydavatel a šéfredaktor časopisu Nová Exota. Na ustavující konferenci ACHEP v Olomouci o tom dnes rozhodl výkonný výbor asociace, v němž kromě výše jmenovaných zástupců zasedli i Petr Zeman, Vratislav Urbášek a Roman Šťastný. Členy výboru předtím zvolili účastníci ustavující konference, jíž se zúčastnili i zástupci KPEP a Českého svazu chovatelů (ČSCH). Zároveň schválili znění stanov nové chovatelské organizace. ACHEP má již nyní přes 600 členů.

K TÉMATU: Klub přátel exotického ptactva vstoupil do nové Asociace chovatelů exotického ptactva

Novopečený předseda ACHEP zdůraznil, že asociace chce v blízké době navázat dialog s orgány ochrany přírody a nadnést otázku další podoby vyhlášek a nařízení týkajících se chovatelů, například plošné povinnosti paternitních testů u vybraných druhů papoušků. „V takové podobě, v jaké to je u nás, to není nikde v Evropě. Není důvod pro to, abychom byli papežštější než papež,“ prohlásil Ladislav Žoha. „Nyní se to týká čtyř druhů papoušků, ale máme informace o tom, že se stejná povinnost chystá i pro další, například kakaduy palmové.“ Paternitní testy jsou nyní vyžadovány u arů hyacintových, amazoňanů rudoocasých, amazoňanů nádherných a amazoňanů rudookých.

ACHEP má šest odborných komisí

„Druhá věc se týká duality registračních listů, kdy existuje mezinárodní registrační list CITES a pak samostatný národní registrační list. Pokud má exemplář žlutý papír CITES, nevidíme důvod, proč by měl být vyžadován ještě nějaký další dokument,“ prohlásil Ladislav Žoha. „Dalším problémem je omezení chovu invazních druhů, který se připravuje v rámci EU, včetně vzniku tzv. negativních seznamů. Víme, že v Holandsku bude už od ledna omezen chov některých zvířat, zatím se to týká savců,“ uvedl předseda ACHEP. Ptáky zařazené na negativní seznamy by nebylo možné rozmnožovat a obchodovat s nimi, což by v podstatě zlikvidovalo jejich chovy v zajetí.

ČTĚTE TAKÉ: Asociace chovatelů exotického ptactva chce zrušit platby za paternitní testy a registrační listy CITES

Asociace si na ustavující konferenci stanovila i šest odborných komisí: pro mediální prezentaci, pro chov domestikovaného ptactva, pro zachování přírodních druhů, pro veterinární problematiku, pro výživu ptactva a pro legislativní otázky. V poslední jmenované zasedne například poslanec za KSČM a chovatel Pavel Kováčik, ale i nejznámější tuzemský chovatel amazoňanů Jan Nedělník nebo Jan Sojka, v komisi pro výživu ptactva Marta a Milan Bartlovi a Bohumír Šimerda, v komisi pro veterinární problematiku například Ľubica Nečasová, v komisi pro chov domestikovaného ptactva Ladislav Groda, v komisi pro zachování přírodních druhů Zdeněk Vandělík a v komisi pro mediální prezentaci šéfredaktor webu Ararauna.cz Jan Potůček a Luboš Tomiška.

Úvodní foto pro Ararauna.cz: Tomáš Kubelka

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 13. až 15. prosince 2013

Dálší článek

Taxonomové se chystají uznat nový druh papouška: amazoňana ekvádorského

One Comment

  • Další zbytečná organizace,6 odborných komisí a kčemu?Komise pro výživu…to bude kontrola čím ptaky krmím?Nebo komise pro domestikaci či mediální komise?Je to jen opět o tom,jak pomoci Zoo zahradám a velkochovům papoušků…proč rušit paternitní testy,naopak sám bych je rozšířil o další druhy,ten kdo si pořídí tak vzácné druhy,tak nebude pro něj problém ty to testy udělat.ACHEP ještě žádnou práci nepředvedla a už vybírá členství (500kč. za člena),je to neprůhledná organizace o jejiž práci silně pochybuji.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější