Na Novém Zélandu objevili fosilie čtyř druhů papoušků příbuzných nestorům

Nestor kakaKosterní pozůstatky čtyř dosud neznámých druhů papoušků objevili paleontologové na Novém Zélandu. Tři z nich dosahovali velikosti mezi roselou a papouškem královským, jeden byl stejně velký jako nestor kea, s nímž mají být všechny čtyři vyhynulé druhy vzdáleně příbuzné. Biologové objevené druhy zařadili do společného rodu Nelepsittacus, pojmenovaného po řeckém bohu Neleusovi, otci Nestora. Chtěli tím naznačit příbuzný vztah k nestorům, kteří rovněž obývají Nový Zéland a dva druhy přežívají dodnes (nestor kea a méně rozšířený nestor kaka – viz titulní foto).

K TÉMATU: Genetici se chtějí pokusit oživit vyhynulé druhy ptáků, i papouška karolinského

Nálezy samostatných kostí (nešlo o kompletní kostry) pochází z doby miocénu, jsou staré 16 až 19 milionů let. Archeologové je nalezli na dně bývalého jezera nedaleko městečka Saint Bathans v novozélandském regionu Otago. Jeden z objevených druhů pojmenovali Nelepsittacus donmertoni na památku zesnulého ornitologa Dona Mertona, který se významně podílel na záchraně kakapa sovího na Novém Zélandu (zemřel v roce 2011). Papoušek měl být veliký jako rosela penant, ze všech čtyř objevených druhů patří k nejmenším, ale nejlépe popsaným. Vědci mají k dispozici 60 kostí uložených v muzeu Te Papa Tongarewa.

Kakapo soví je ještě starší

Obdobně velký jako papoušek Mertonův měl být i další druh Nelepsittacus minimus. Třetí v pořadí, Nelepsittacus daphneleeae byl asi o čtvrtinu větší a velikostí se dal srovnat s australským papouškem královským. Největšího ze čtveřice vyhynulých papoušků, který se velikostně rovnal nestorovi kea, vědci dosud nepojmenovali. Okolí dnešního Saint Bathansu bylo do první poloviny miocénu pokryto subtropickým deštným pralesem, poté ale došlo k prudkému poklesu teploty, který vedl k postupnému vymření většiny druhů zvířat a rostlin.

ČTĚTE TAKÉ: Nejznámější vyhynulí papoušci: ara tyrkysový, alexandr modrolící a papoušek karolínský

Nález papouščích fosilií rovněž potvrdil teorii, že kriticky ohrožený kakapo soví je vývojově starší než nestorové i nově objevený rod Nelepsittacus. Kakapo jako jediný zástupce rodu Strigopidae se vyčlenil z celé větve novozélandských papoušků dříve než před 16 miliony lety. V současné době tento nelétavý papoušek žije jen na několika přísně střežených ostrovech poblíž Nového Zélandu a jeho celosvětová populace čítá jen 125 jedinců. Bez lidské pomoci by patrně již vyhynul, zejména kvůli zavlečeným nepůvodním druhům predátorů, jako jsou kočky a krysy.

Rodovbá větev novozélandských papoušků, z níž vzešli nestoři, kakapo a také vyhynulý rod Nelepsittacus (Zdroj: Wikipedia.com)

Rodovbá větev novozélandských papoušků, z níž vzešli nestoři, kakapo a také vyhynulý rod Nelepsittacus (Zdroj: Wikipedia.com)

Úvodní foto: Wikipedia.com (nestor kaka)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..