Švýcar propašoval ve spodním prádle 150 vajec vzácných a ohrožených druhů papoušků

vejcePřípad pašeráka, který dokázal z Brazílie vyvézt víc než 150 vajec vzácných a ohrožených druhů papoušků, zveřejnily švýcarské celní orgány. Muž byl podle agentury AFP zadržen na letišti v Curychu již v roce 2010, kdy ve spodním prádle pašoval 23 papouščích vajec. Celníky „zaujal“ nezvykle nemotornou chůzí, takže si původně mysleli, že pašuje drogy. „Měl na sobě velmi široké kalhoty a protože kráčel dost divně, rozhodli se ho agenti zadržet,“ popsal Beat Eugster z curyšského celního úřadu.

K TÉMATU: Žena pašovala 60 vajec amazónka krátkoocasého z Brazílie, zatkli ji v Portugalsku

Po zatčení muže a jeho výslechu se ukázalo, že jde o člena mezinárodní gangu pašeráků exotických ptáků, který Švýcaři ve spolupráci s vyšetřovateli z dalších zemí postupně odhalili a jeho představitele pozatýkali. Proto o případu informují až s tříletým odstupem, jinak by ohrozily zdárné vyšetřování. Zadržený Švýcar pašoval vejce nejen papoušků, ale také vzácných druhů bažantů. Díky důmyslné síti mezinárodních kontaktů měl pravidelná odbytiště v Indonésii, Thajsku a Mexiku.

Pašerák měl voliéry se stovkami ptáků

Celkovou hodnotu ilegálně vyvážených vajec švýcarští celníci odhadli na 71 tisíc dolarů (v přepočtu asi 1,3 milionu korun), úřady se ale nedopátraly toho, odkud pocházejí. Zadržený muž, jehož totožnost celníci záměrně nezveřejnili, měl ve Švýcarsku voliéry s několika stovkami ptáků, včetně ohrožených druhů. O jaké papoušky šlo, však úřady rovněž nesdělily, a konkrétní nebyly ani u specifikace druhů ptáků, jejichž vejce muž pašoval.

ČTĚTE TAKÉ: Za pašování arů kobaltových do Česka padnul trest tři roky vězení

Švýcarská veterinární služba zajistila dalších sedm vzácných druhů papoušků u komplice pašeráka. Jejich cenu odhadla na 80 tisíc švýcarských franků (1,7 milionu korun). Oba muži dostali vysokou pokutu za nedovolené obchodování s ohroženými druhy. Výši trestu pro samotného pašeráka média nezmiňují, krátce po zadržení v roce 2010 byl ale propuštěn a vyšetřovatele pak navedl na síť nelegálních obchodníků s ohroženými druhy ptáků.

Úvodní foto: Trendhunter.com

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro prodloužený víkend 25. až 28. října 2013

Dálší článek

Na Novém Zélandu objevili fosilie čtyř druhů papoušků příbuzných nestorům

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější