Žena pašovala 60 vajec amazónka krátkoocasého z Brazílie, zatkli ji v Portugalsku

UVNITŘ FOTO – Nezvykle velkou zásilku pašovaných vajec vzácného jihoamerického papouška amazónka krátkoocasého zajistili policisté v Portugalsku. Šedesát vajec zabalených po jednom do papíru a nastrkaných v punčochách převážela žena cestující z Brazílie. Cenu zabavené zásilky vyšetřovatelé odhadli na 60 tisíc euro, jedno vejce tedy vyšlo na tisíc euro (v přepočtu zhruba 25 tisíc korun). Totožnost zadržené ženy policie nezveřejnila, je však přesvědčena, že pašeračka je součástí větší organizované skupiny zabývající se nelegálním obchodem se zvířaty, uvedl anglicky psaný list Algarve Resident.


Amazónek krátkoocasý patří mezi velmi vzácné chovance v zoologických zahradách i u soukromých chovatelů. Je jediným zástupcem rodu Graydidascalus a zjevem připomíná spíš amazoňana. Žije podél celého toku Amazonky a jejích přítoků, jeho hnízdním biotopem jsou hluboké pralesy. Údajně žijí v koloniích. Podle mezinárodní organizace BirdLife International je v přírodě běžný, dá se však předpokládat, že jeho populace vlivem odlesňování Amazonie v následujících letech klesne až o pětinu. Kromě Brazílie se vyskytuje v Kolumbii, Ekvádoru a Peru, kde jej poměrně často chovají domorodci jako ochočené ptáky v chatrčích.

Pašovaná vejce amazónka krátkoocasého zadržená v Portugalsku (Foto: portugalská celní správa)

Na Slovensku je choval Zdeněk Pichlík

Ačkoli není považován za přímo ohroženého, pamatuje na něj mezinárodní úmluva o ochraně volně žijících živočichů a obchodování s nimi (CITES), kde je uveden v druhé příloze. Jakýkoli dovoz nebo vývoz těchto ptáků z nebo do země, která přistoupila k úmluvě CITES, tak vyžaduje patřičná povolení a vydání výjimky. Proto není v chovech příliš rozšířen, protože ani dříve nepatřil mezi oblíbené papoušky a chovatelé či zoologické zahrady jich nestihly v době, kdy ještě bylo možné sehnat ptáky z odchytu, dovézt patřičné množství. Proto je nyní velmi žádaným druhem.

Není jasné, zda jej chová i některý z českých chovatelů. Na Slovensko jej ale v polovině 90. let minulého století dovezl Zdeněk Pichlík. Vlastnil chovný pár, o kterém Milan Vašíček v knize Amazónci a amazoňané napsal, že při jedné z návštěv zaznamenal u samce tok. Nezmiňuje se však, zda papoušci u zmíněného chovatele vyhnízdili. Úspěšného odchovu dosáhnul na přelomu století holandský chovatel Hubers (přirozenou cestou pod rodiči) a později i Loro Parque Tenerife (po odebrání vajec do líhně byla mláďata odchována ručně).

Úvodní foto: Angrand.fr


Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 30. srpna až 1. září 2013

Dálší článek

Tým vědců chrání amazoňany žlutoramenné na ostrově Bonaire před rozlícenými zemědělci

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější