Amazónek krátkoocasý (Graydidascalus brachyurus)

Méně známý a chovateli velmi vzácně držený druh amazónka. Celkově je zelený, na spodní části těla bledší. Ruční letky a krovky má tmavě zelené, loketní letky, velké krovky křídelní a krovky ramenní jsou žlutozeleně lemované. Okraj křídla má tmavě červený, ocas zelený, na krajích žlutavě zelený a u kořene vínově červený. Zobák má zelenavě šedý, oko červené, běhák šedý. Dorůstá délky 23 cm a hmotnosti do 230 g.

Ve volné přírodě obývá jihovýchodní Kolumbii, východní Ekvádor a Peru a východní část Amazonské nížiny v Brazílii až po ústí Amazonky a severní Brazílii. Divoká populace je stabilní, podle BirdLife International není ohrožena a její početní stavy se nesnižují, i když není znám ani odhad počtu volně žijících jedinců. Důvodem je nepřístupný biotop amazónka krátkoocasého, jímž jsou hluboké deštné pralesy v povodí Amazonky. Oproti ostatním druhům amazónků se víc podobá větším amazoňanům – ať už krátkým ocasem, nebo zavalitějším tělem.

Chov v zajetí

Velmi zřídka chovaný druh papouška, v České republice jej patrně nikdo nechová. Vzácný je celosvětově. Chovatelé, kterým se ho podařilo získat, jej většinou chovají v početnějších koloniích, protože stejným způsobem žije i v přírodě. Na sousední Slovensko je v polovině 90. let minulého století dovezl Zdeněk Pichlík, nyní jej rovněž na Slovensku chová Václav Zouhar.

Dostupnost a cena

Prakticky nedostupný druh.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Žádná tuzemská zoologická zahrada je nechová.


Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..